het kernthema van de technisch-administratieve geodesie is het verzamelen, verwerken en verstrekken van te kaarteren informa tie. Met dit laatste wordt bedoeld informatie die direct betrekking heeft op, of kan worden gekoppeld aan elementen die geografisch te localiseren zijn. Zoals in deze inleiding is gesteld, is het noodzakelijk eerst vast te stellen waarvoor deze te kaarteren informatie moet worden ver strekt. biet blijkt dat deze hoofdzakelijk is gericht op vier functio nele aspecten van het vastgoed*, t.w.: de bestemming, de inrich ting, het beheer en de rechtstoestand**. De informatieverstrekking met vastgoedgegevens is de laatste ja ren door enige ontwikkelingen in een belangrijke stroomversnel ling geraakt. Voor de Onderafdeling der Geodesie was dit aanlei ding om voor dit vakgebied een nieuwe leerstoel aan te vragen, die door het Ministerie van Onderwijs in 1975 werd toegekend***. In dit artikel zal op de volgende aspecten nader worden ingegaan: - ontwikkelingen die van grote invloed zijn op het vakgebied van de technisch-administratieve geodesie; - systemen van coördinaat aanduiding; - verzamelen, verwerken en verstrekken van vastgoedgegevens. Ontwikkelingen die van grote invloed zijn op het vakgebied van de technisch-administratieve geodesie De ontwikkelingen die de grootste invloed hebben op de technisch- administratieve geodesie liggen in de volgende gebieden: - de ruimtelijke planning; - de inrichting van vastgoed; - de bestuurlijke informatica, met name de ontwikkeling van gege vensbanken; - de informatiesystemen met vastgoedgegevens; - de coördinatie van de wetgeving inzake onroerend goed. 32 Onder vastgoed wordt verstaan: bestuurlijke gebieden; verzorgingsgebieden voor onderwijs, enz.; netwerken, zoals wegen, leidingen, enz.; vastgoed objecten, zoals gebouwen, percelen, enz. In zijn preadvies "Coördinatie van de administratieve wetgeving inzake on roerend goed" noemt prof. mr. P. de Haan nog drie andere belangrijke aspec ten van vastgoed t.w.: gebruik, beschikking en belasting. Uiteraard is ook hiervoor veel informatie nodig. In de functionele aanvraag van de leerstoel werd de naam "Leer der vast goedsystemen" gekozen. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan de benaming "technisch-administratieve geodesie".

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 33