Dit laatste onderwerp wordt door prof.de Haan in zijn bijdrage be handeld, zodat hier wordt volstaan met een korte bespreking van de vier eerstgenoemde ontwikkelingen. De ruimtelijke planning Omdat in Nederland nog nauwelijks sprake is van een integratie van de ruimtelijke planning met de economische en de sociaal- culturele planning [3] zal hier alleen op de ontwikkelingen van de eerstgenoemde worden ingegaan. De research in de ruimtelijke planning komt eigenlijk pas na 1967 van de grond. Enigszins relativerend stelt Brian Mc Loughlin [4J "Since 1967 or there-abouts we have seen a great upsurge in the volume of planning research from virtually nothing to something which is still almost laughable when compared with, say, medical research and other forms of research funded by government". De research in de planning heeft betrekking op de ontwikkeling van de planningtheorie, modellen (bevolkings-, economische-, grond- gebruiks-, verkeers- en ecologische modellen), evaluatietechnie ken, informatieverstrekking met behulp van kartografische tech nieken, enz. Vooral de procesplanning*, waarbij niet naar een speciaal eind doel wordt gestreefd, maar waarbij het proces voortdurend wordt bijgestuurd, en de inschakeling van modellen, vragen om grote hoeveelheden informatie, die voortdurend up to date moeten zijn. Een van de belangrijkste informatiebronnen voor planologen is de volkstelling. De tijd tussen twee volkstellingen is minstens 10 jaar, zodat de gegevens die hiermee worden verkregen een hoge verouderingsgraad hebben. Voor het verschaffen van adequate informatie aan planologen op nationaal en regionaal niveau, is bij de Rijksplanologische Dienst ingesteld het Informatiesysteem ruimtelijke ordening Nederland (Insyron). De inrichting van vastgoed Ook bij de inrichting van vastgoed in Nederland zijn belangrijke ontwikkelingen gaande. De inrichting kan worden gesplitst in drie gedeelten. LandinrichtingVrijwel het enige middel tot landinrichting is mo menteel de ruilverkaveling (ruilverkavelingsblokken variërend in Bij procesplanning valt de nadruk niet meer op de eindtoestand, maar op het voortdurende proces zelf. To travel hopefully is better than to arrive. 33

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 34