vensbanken wordt eerst de samenhang tussen de gegevens bepaald en gedefinieerd*. Bij de opbouw van deze banken willen we bij voorbeeld bereiken dat programma's onafhankelijk worden van be standen, zodat wijziging van het êén niet noodzakelijkerwijs leidt tot wijziging van het ander. Hiervoor zijn andere methoden van gegevensbeschrij ving nodig. Het hele probleem van verzamelen en vastleggen van gegevens wordt bij gegevensbanken uitgevoerd in fasen, waardoor de defi niëring van de logische samenhang van gegevens is losgekoppeld van de uiteindelijke opslag van die gegevens [7J. De werkzaamheden worden gesplitst in vier fasen: 1. Het analyseren van de te verzamelen gegevens. Dit betreft de noodzakelijkheid van gegevens, gebruiksfrequentie, actiera dius, enz. 2. Het opbouwen van een gegevensstructuur. Het ordenen en struc tureren van de gegevens, zodanig dat de samenhang tot uiting komt en de routes waarlangs gegevens bereikbaar zijn, worden uitgestippeld. 3. Het maken van een opslagstructuur, waarbij de gewenste gege vensstructuur wordt gerealiseerd bij de opslag van de gegevens in een extern computergeheugen. 4. Het bepalen van de fysieke opslag. Dit houdt in het implemen teren van de opslagstructuur in het beschikbare computersys teem. Van veel belang hierbij zijn het operating system en de database management faciliteiten. Voor het definiëren van een logische gegevensstructuur, de opslag structuur en de fysieke opslag zijn speciale talen nodig. De gegevensbank is een fenomeen dat vanuit verschillende disci plines wordt bestudeerd. De technische aspecten zijn belangrijk, maar ook die van bedrijfsveiligheid, controle, privacy, etc. De informatiesystemen met vastgoedgegevens Bij de informatiesystemen met vastgoedgegevens wordt gebruik gemaakt van nieuwe technieken, bijvoorbeeld verwerking met be hulp van computers. Hierdoor ontstaan zo grote mogelijkheden tot opslag en verwerking van gegevens, wat een stimulerende invloed 35 X Bij het lezen en schrijven van records, bij het openen en sluiten van bestan den kortom: bij alle acties die men met betrekking tot een bestand wenst, maakt een programma gebruik van de systeemcomponent data management. Dit onderdeel van de systeem programmatuur omvat een groot aantal rou tines, elk met een eigen functie.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 36