kan hebben op de mate, waarin de vraag naar informatie toeneemt. Rekening moet daarom worden gehouden met een voortgaande ont wikkeling naar geconcentreerde opslag van gegevens en een toene mende samenhang tussen verschillende registratiesystemen [8]. De volgende informatiesystemen met vastgoedgegevens kunnen worden onderscheiden: - locale informatiesystemen. In West-Europa bestaat de tendens dat grote locale informatiesystemen worden ontwikkeld voor con glomeraten van 0,5-1 miljoen inwoners (Keulen, Coventry, Lille, Oslo, Leeds, enz.). Deze informatiesystemen hebben een meer voudige doelstelling (bestemming, inrichting, beheer, rechtstoe stand, belastingen) en worden vaak ontwikkeld naar richtlijnen van grote landelijke organisaties of naar voorschriften van diverse rijksoverheden. Bijvoorbeeld: Kommunedata, Denemarken - Datum, Duitsland - GISP, Engeland - SOAG, Nederland - enz.; - landelijke en regionale informatiesystemen ten behoeve van de integrale planning of uitsluitend ten behoeve van verkeers- en transportplanning. In ons land kennen wij bijvoorbeeld het eerder genoemde Insyron; - kadasters. De rol van een geautomatiseerd kadaster is in diver se landen zeer verschillend. In Zweden is men het verst gevorderd. Iedere bewoner kan daar worden gekoppeld aan een kadastraal per ceel, i.e. aan coördinaten. Hierdoor kan, bijvoorbeeld ten behoeve van de planologie, vrijwel iedere informatie kartografisch worden weergegeven. In andere landen wordt een dergelijke ontwikkeling categorisch afgewezen. In Nederland worden de mogelijkheden van een geautomatiseerd kadaster ten behoeve van de ruimtelijke plan ning en het beheer van vastgoed nog onvoldoende onderkend: - beheersadministraties. Deze vastgoedsystemen staan soms nog pas aan het begin van een ontwikkeling. Zo moet een centrale lan delijke leidingenregistratie nog helemaal van de grond komen; - informatiesystemen voor ontwikkelingslanden. Het is uiteraard ondoenlijk in het kader van dit artikel de ontwik kelingen van deze vastgoedsystemen uitgebreid te omschrijven. Belangstellenden worden verwezen naar de proceedings van het European Symposium on Urban Data Management. Systemen van coördinaataanduiding Bij niet geautomatiseerde informatiesystemen met vastgoedgege vens wordt vaak gewerkt met nominale indexeringen. Voorbeelden hiervan zijn adressen, nummers van telgebieden, kadastrale per ceelnummers, enz. Op zichzelf zijn deze codes geen plaatsaandui dingen, maar moeten altijd samen met een kaart worden gebruikt. 36

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 37