Vaak wordt bij sortering van deze gegevens in een computer de ligging in het platte vlak verstoord. Bij de opkomst van geautomatiseerde vastgoedsystemen zien we tevens het gebruik van uniforme coördinatensystemen enorm toe nemen. Oppervlakte-, lijn-, of puntobjecten die worden weerge geven met coördinaten kunnen gemakkelijk worden verwerkt in automatische processen, zoals: sorteren, automatisch tekenen, zichtbaar maken op een interactief beeldscherm, enz. Bij de coördinaataanduiding kennen we een aantal systemen die afhankelijk zijn van het doel waarvoor de informatie wordt ge bruikt, terwijl ook in verschillende landen om onduidelijke rede nen een bepaalde voorkeur bestaat voor bepaalde systemen. Het kostenaspect speelt uiteraard een belangrijke rol. In het volgende zullen enkele systemen van coördinaataanduiding [9] worden genoemd. Voor de technische aspecten wordt verwezen naar de literatuur [10]. Straatblokken of blokkanten In veel landen (U.S.A., Canada, Frankrijk, Duitsland, enz.) wordt in formatie geaggregeerd naar het niveau van straatblokken of blokkanten die met behulp van coördinaten worden weergegeven. Het stratenpatroon vormt hierbij a.h.w. een coördinatennetwerk. Deze informatie wordt meestal gebruikt ten behoeve van de ruim telijke planning. Een zeer bekend voorbeeld is de verwerking van de volkstellingsgegevens in de U.S.A. waarbij het Dual Independant Map Encoding (DIME) systeem wordt gebruikt. Vierkanten In Nederland en ook in een aantal andere landen, aggregeert men bij voorkeur de informatie naar vierkanten van 500 x 500 m2. De ze vierkanten passen in het vierkantennet dat is aangebracht op de topografische kaart 125.000 stelsel van de Rijksdriehoeksme ting). De informatie die in dit systeem wordt verwerkt bevat volks tellingsgegevens en andere gegevens ten behoeve van de planning op nationaal en regionaal niveau. In ons land zijn veel discussies geweest of dit wel de juiste wijze van aggregeren is. Vierkantennet met 1 m interval In sommige landen (Engeland) wordt over een bepaald gebied, bij voorbeeld een stad een vierkantennet gelegd met een interval van 1 m. De informatie wordt aan de snijpunten gekoppeld en dient meestal voor inrichting en beheer. Voor zover mij bekend, wordt dit systeem in Nederland nergens toegepast. Puntaanduiding Het systeem waarbij puntobjecten, lijnsegmenten of percelen wor- 37

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 38