den aangeduid met een representatief punt wordt in Nederland wel toegepast. Zo worden de percelen bij de cultuurtechnische inven tarisatie en in de geautomatiseerde kadastrale administratie aan gegeven met het zwaartepunt. De mogelijkheden van dit systeem, bijvoorbeeld voor de uitwisseling van gegevens, is nog onvoldoen de onderzocht. Lijnsegmenten Veel wordt toegepast de methode waarbij de lijnsegmenten in een informatiesysteem worden opgenomen door middel van de coördi naten van de begin- en eindpunten. Bij het Artol-systeem van het vastgoedsysteem van de SOAG wordt deze methode thans voorge steld. Uiteraard moet in een dergelijk systeem tevens worden op genomen de soort lijn (hoogtelijn, rechtsgrens, enz.) en datgene wat rechts en links van de lijn ligt. Oppervlaktemethode Bij de oppervlaktemethode worden de coördinaten van de omtreks- punten van de percelen in het informatiesysteem opgeborgen. De opbouw en de bijhouding van een dergelijk systeem is echter zeer kostbaar. Deze methode wordt daarom niet veel toegepast. Enkele aspecten van het verzamelen, verwerken en verstrekken van vastgoedgegevens Een boeiend aspect van de technisch-administratieve geodesie is dat er zoveel aanrakingsgebieden bestaan met andere disciplines. Het is noodzakelijk dat de beoefenaar van dit vakgebied kennis heeft van de raakvlakken en van geselecteerde gedeelten uit die andere gebieden. Hiermee wordt de traditie voortgezet dat de geo detisch ingenieur een zeer brede opleiding krijgt, zodat hij op veel plaatsen inzetbaar is. De belangrijkste contacten liggen bij: - De bestuurlijke informatica. Dit vakgebied is speciaal voor de verwerking van gegevens van belang. De nadruk valt hierbij op de bestandsorganisatie en de technische, organisatorische en veiligheidsaspecten van gegevensbanken. - De wiskunde. Om de opbouw van informatiesystemen met vast goedgegevens te kunnen begrijpen is kennis van enkele gedeelten van de wiskunde nodig. Speciaal van belang zijn hierbij de wis kundige logica, de algebra (verzamelingenleer, groepentheorie), discrete wiskunde (grafentheorie, combinatoriek, coderings theorie), bepaalde delen van de analyse en de mathematische statistiek. Een groot gedeelte van deze wiskunde is opgenomen in de basisstudie voor geodetisch ingenieur. Voor wat dit aspect 38

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 39