betreft, ligt de geodetische opleiding tamelijk dicht bij de studie richting "informatica", die door de Sectie Informatica van de Academische Raad wordt voorgesteld en waarin dit wiskundepak- ket wordt aanbevolen [6]. - De planologie. Veel informatie wordt verstrekt ten behoeve van de ruimtelijke ordening met name de bestemming en inrichting van vastgoed. Eerder is al het gebied aangegeven waarvan de geodetisch ingenieur, in verband met de gegevensverstrekking, goede kennis moet hebben. De planologische geodesie stelt na tuurlijk voor wat betreft deze kennis ook haar specifieke eisen, maar daarvoor wordt verwezen naar andere bijdragen in dit boek. - Het recht. In de bijdrage van prof. De Haan wordt het belang van het grondgebruikrecht voor de geodetische opleiding aangetoond. Daarnaast worden de juridisch-technische hoofdvakken van pu bliek- en privaatrecht besproken, waarvan het grondgebruik- recht als het ware een deelverzameling is. Voor wat betreft de aanrakingsgebieden tussen het recht en de informatieverstrek king met vastgoedgegevens, volsta ik met te verwijzen naar de genoemde bijdrage. Uiteraard zijn ook andere disciplines belangrijk, zoals: bedrijfs economie, in verband met de geweldige investeringen die met in formatiesystemen gemoeid zijn, sociologie en psychologie, in ver band met de aanpassings- en veranderingsprocessen, enz. Vooral de technische aspecten van de geodesie spelen in de tech- nisch-administratieve geodesie een belangrijke rol. Hoewel de ge gevensverzameling zich bij vastgoedsystemen niet beperkt tot de specifiek landmeetkundige gegevens, nemen deze natuurlijk wel een speciale plaats in. Bij de verkrijging van landmeetkundige ge gevens zijn drie methoden belangrijk: fotogrammetrie, digitalise ren van bestaande kaarten en terrestrische meetmethoden. Het zwaartepunt ligt hierbij op die instrumenten waarmee automatisch geregistreerd kan worden. Voor wat betreft de verwerking en ver strekking van gegevens speelt de specifieke geodetische randappa ratuur, zoals tekenmachines, automatische coördinaatlezers, in teractieve grafische beeldbuizen, enz. een belangrijke rol. Vaak worden in de vastgoedsystemen enorme hoeveelheden infor matie verzameld, waarmee degenen die deze willen gebruiken niet kunnen werken. De grafische presentatie is bij de verstrekking van vastgoedgegevens erg belangrijk. Ook met de kartografie bestaan daarom belangrijke aanrakingsgebieden. Ik ben mij ervan bewust dat ik bij de beschrijving van de technisch- administratieve geodesie in een kort bestek als deze bijdrage voor het Snelliusboek zeer veel aspecten van het vakgebied (zoals ana- 39

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 40