loog-digitaal omzetting, classificeren van vastgoedgegevens, geo- codering, digitale kaartering, enz.) onbehandeld moet laten. De belangstellende lezer wordt verwezen naar de reeks collegedicta ten "Vastgoedsystemen", die in staat van wording zijn. Slotopmerkingen Tijdens het in deze bijdrage eerder aangehaalde Symposium "Urban Data Management" bleek dat het onderwijs over vastgoedsystemen in veel landen nog niet op universitair niveau wordt gegeven. Door een aantal deelnemers werd in de discussies opgemerkt, dat hier in spoedig verandering moet komen. Bij welke discipline dit onder wijs zou moeten worden ondergebracht kwam in Stockholm nog niet aan de orde. Internationaal gezien loopt Nederland met de toeken ning van de leerstoel in de leer der vastgoedsystemen aan de T.H.D, dus duidelijk voorop. In dit artikel heb ik getracht aan te tonen, dat deze leerstoel te recht is ondergebracht bij de geodesie. Centraal in het vakgebied staan de geodetische en kartografische methoden en technieken en de systemen van coördinaataanduiding. De disciplines waarmee veel aanrakingsgebieden bestaan, vormen reeds integrerende be standdelen van de geodetische opleiding. Bovendien mag niet wor den vergeten dat de geodeet reeds eeuwenlang een taak heeft als verstrekker van gegevens over vastgoed. Een andere opmerking betreft het grote aantal vastgoedsystemen in ons land, waardoor een erg onoverzichtelijke situatie ontstaat [5j. Prof. dr. ir. C. Koeman wijst hierop in zijn artikel TTVersplintering van de kaartering van Nederland" [11]. In al deze vastgoedsyste men worden niet dezelfde kleinste eenheden gebruikt om informatie aan te koppelen, niet hetzelfde coördinatenstelsel, niet dezelfde classificering van gegevens, niet dezelfde wijze van generaliseren, enz. Bij automatisering van de systemen kunnen de gegevens steeds moeilijker worden uitgewisseld. Ook het koppelen van gegevens ten behoeve van de ruimtelijke planning stuit op steeds meer moeilijk heden. De Rijkscommissie voor Geodesie heeft daarom een werk groep "Uniformering" ingesteld, die als doelstelling heeft: "Het bevorderen van de uitwisselbaarheid op de meest effectieve wijze van de in verschillende informatiesystemen opgeslagen gegevens betreffende de geografisch te lokaliseren elementen d.m.v. een be schrijving van een systeem van classificatie en plaatsaanduiding". Dit streven van de Rijkscommissie kan alleen succes hebben als de betrokken diensten hieraan hun volle medewerking verlenen. 40

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 41