BESPIEGELINGEN OVER DE TOEKOMST VAN DE PLANOLOGISCHE GEODESIE Prof. ir. G. F. Witt Bespiegelingen zijn, volgens mijn woordenboek, beschouwingen, overpeinzingen inzonderheid van hogere onderwerpen. Daarmee heeft de redactie de toekomst van de planologische geodesie op een hoog voetstuk geplaatst. Ik hoop dat noch de toekomst, noch de planologische geodesie door deze bespiegelingen van dit voet stuk tuimelen. Op 1 september 1955 begon de schrijver met zijn werkzaamheden om "onderwijs te geven in de planologische geodesie". Zo stond de taakomschrijving in het benoemingsbesluit. Het begrip planolo gische geodesie is door professor Baarda geïntroduceerd; de vorm geving (inhoud) ervan werd aan mij overgelaten. Helaas waren er toen geen welwillende studenten, die hun mening over vorm en in houd te kennen gaven. Inleidende colleges lokken weinig kritiek uit omdat zij, wegens gebrek aan tijd, moeilijke problemen niet diep gaand behandelen. De meeste studenten voelden zich aangetrokken tot de mathematisch-geodetische kant van het vak; zij gingen naar de T.H. omdat zij een wiskundige aanleg hadden. In de loop der ja ren, en vooral de laatste vijf jaren, is daarin verandering geko men. De maatschappij-gerichte vakken kwamen steeds meer in de belangstelling, hetgeen ook blijkt uit de toename van het aantal studenten bij de y-wetenschappen aan de universiteiten. Dit kwam eveneens tot uiting in de geodesie. Het is noodzakelijk dat het pak ket wiskundevakken een belangrijk deel van de basisstudie blijft uitmaken, juist voor diegenen die in hun eindstudie kiezen voor de planologische geodesie. Het recht, bepaald door maatschappelijke (politieke) ontwikkelin gen, is een integrerend deel van de studie geworden. Andere vak ken zoals bodemkunde, economie, landhuishoudkunde en cultuur techniek worden steeds belangrijker voor de opleiding tot (plano logisch) geodeet. Wat behoort tot het vakgebied van de planologische geodesie? In mijn inaugurele rede [1] legde ik het verband tussen de planologie en de geodesie, waarbij ik mij in hoofdzaak tot de ruilverkaveling 43

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 44