den, controle op de ontworpen plannen (kostenberekening en wel zijn), beheer en uitgifte; een proces van "grond-veredeling'5 zoals bij ruilverkaveling ook plaats vindt. In beide gevallen worden door de overheid, op een of andere wijze, subsidies verleend. Derhalve is kennis van de wijze waarop de overheid haar financierinsgbeleid voert van belang. De geodeet heeft tot taak overheidsmaatregelen mee te helpen uit voeren. Hierbij moet hij voor de belangen van de particuliere be langhebbenden op de bres staan binnen het kader van de algemene belangen die de overheid wenselijk acht. Uit hoofde van zijn func tie staat de geodeet zeer dicht bij de mens. Bij deze werkzaamhe den is de maatschappelijke betrokkenheid van een "planologisch" geodeet groot. Stelt men als geodeet belang in die ontwikkelingen van de maatschappij, waarbij de mens en zijn relatie tot het onroe rend goed (grond, huis) aan de orde zijn, dan kan hij in de hier voor beschreven taken veel voldoening vinden. De lezer zal nog weinig bespiegelends, in het bijzonder over de toekomst, hebben gevonden. In de toekomst zien is niet eenvoudig. Men zal dit alleen kunnen doen op grond van het bestaande. Van daar dat hieraan eerst enige aandacht is besteed. Andere vakgeno ten hebben zich al bezig gehouden met de toekomst van de landme ter. Baarda verklaart al in 1968 dat het toekomstige beroep van de landmeter niet zal worden bepaald door technische methoden, maar door de gedachtengang die ver uit elkaar liggende gebieden als ex ploratie, ruimtelijke ordening, het bouwen, ruilverkaveling en ka daster verbindt met gravimetrie, satelliet- en mariene geodesie. [3]. De verbinding van de verschillende maatschappelijk gerichte vakken met delen van de technisch- mathematische geodesie wordt in de planologische geodesie gelegd. De denkwijze omtrent de aan pak van problemen bij de eerstgenoemde vakken is duidelijk een andere als die van teamgenoten, die uit andere disciplines voort komen. Daarom zal de geodeet in de toekomst een belangrijk aan deel in ontwikkelingen die het gebruik van de grond betreffen toe bedeeld krijgen. De planologische geodesie wordt sterk beïnvloed door de maatschappelijke ontwikkeling. De simpele ruilverkaveling (Zusammenlegung) ontwikkelde zich tot de ruilverkaveling nieuwe stijl (Flurbereinigung). De volgende stap is nu de landinrichting. Hierover wordt veel gedacht en gesproken en een speciale wet voor de reconstructie van Midden-Delfland is in behandeling. Voor an dere gebieden staat iets dergelijks op stapel. De belangen van de landbouw, die bij ruilverkaveling primair zijn, worden nu gezien in het raam van het totaal van de maatschappelijke belangen, waar onder verkeer, natuurbescherming en -behoud, recreatie en wonen 45

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 46