Alle planologische maatregelen voor een gebied moeten tegen el kaar worden afgewogen. Nieuwe technieken voor de beoordeling van het gewicht en de keuze van bepaalde maatregelen worden ont worpen. De geodeet zal met zijn jarenlange ervaring meer bij de voorbereiding, de planning, betrokken moeten worden. Hij is niet de planoloog of de ontwerper, maar wel zal hij een belangrijke bijdrage kunnen leveren voor de bepaling van de keuze. Zo bestaat de tendens om bij de ruilverkaveling in de voorbereidingsfase al over te gaan tot het opmaken van een globaal plan van toedeling. (Deze gedachte is ook ontwikkeld in een scriptie over stedelijke herverkaveling [4]). Hiermee wordt niet alleen voor de belangheb benden het nemen van een besluit gemakkelijker gemaakt, maar een dergelijk plan zal ook zijn invloed hebben op het plan van we gen en waterlopen en andere landschappelijke voorzieningen. De in de belangstelling staande landschapsparken, waarvoor de realisatie vooral beheersproblemen aan de orde komen, zullen niet zonder kavelruil voor de landbouwers aanvaardbaar zijn. Men zal hier niet alleen met beheersovereenkomsten, waarin be perkingen voor de landbouwers worden vastgelegd, kunnen vol staan. De boer zal toch ook nog de mogelijkheden van een verbe tering van zijn bedrijfsvoering wensen, derhalve zal bijvoorbeeld kavelruil moeten worden toegepast. Bij alle typen landinrichting, van de eenvoudige kavelruil af tot aan de reconstructie van grote gebieden toe, zal de geodeet zeer nuttig werk kunnen doen. De stedelijke herverkaveling, als een methode van de stadsver nieuwing, verkeert in een beginstadium. De toestand is vergelijk baar met die van de ruilverkaveling in de jaren 1910 tot 1924. Er wordt over geschreven en gediscussieerd. Zo is in de hiervoor vermelde scriptie [4] een eerste opzet voor de procedure gegeven. De centrale overheid zou nu eens geld beschikbaar moeten stellen om een vrijwillige herverkaveling uit te laten voeren volgens de aangegeven procedure. Maar rehabilitatie (renovatie) levert op korte termijn resultaat en stedelijke herverkaveling is een proce dure, die veel tijd zal vragen om tot een bruikbaar complex van maatregelen te komen. Nieuwe wettelijke voorschriften zijn hier voor noodzakelijk. Onteigening van stadsgrond, waardoor deze in handen komt van de overheid, is voor een groot deel der volksver tegenwoordiging aantrekkelijker dan de instandhouding van het particulier eigendom. Politiek, grondpolitiek beïnvloedt de ont wikkeling van de herverkaveling, evenals dit het geval is bij de landelijke herinrichting. Mocht de stedelijke herverkaveling in gang vinden, dan zal de geodeet wederom de aangewezen figuur zijn om mee te werken bij deze vorm van stadsinrichting. Men hoort bij tijd en wijle de opmerking dat een opleiding tot 46

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 47