''valuation-surveyor" (in Amerika de "real-estater") wel gewenst zou zijn. Dit werk - het schatten van de waarde van onroerend goed - wordt in ons land voor het merendeel gedaan door make laars en enige gespecialiseerde juristen, landbouwkundigen en delftse ingenieurs. Het berust voor een groot deel op ervaring, waarbij verschillende methoden worden toegepast. De geodeet acht ik ertoe in staat, met zijn kennis van het recht, de kadastra le administratie en enige economie, zich zelf voor dit werk te be kwamen. Een verdergaande splitsing in een opleiding, die toch al zo gedifferentieerd is, lijkt mij overbodig. Veranderingen in het programma en in de inhoud van de vakken zijn voortdurend gewenst, omdat aanpassing aan nieuwe ontwikke lingen in de vakken en aan gewijzigde opvattingen in de maatschap pij noodzakelijk is. Men zorge er echter voor dat het specifieke karakter van de opleiding blij ft bestaan. Academici, die niet alleen tech nisch zijn geschoold, maar ook een vrij omvangrijke bagage aan kennis van maatschappijgerichte vakken met zich dragen, zijn schaars. De praktijk heeft bewezen dat zij zeer nuttig werk in verschillende functies verrichten. Mijn bespiegelingen met betrekking tot de toekomst wil ik hier mee beëindigen. De maatschappelijke (politieke) ontwikkeling be ïnvloedt zeer sterk de planologische geodesie. Hij die iets zinnigs kan zeggen over deze maatschappelijke ontwikkeling is de aange wezen figuur om deze te transponeren naar de planologische geo desie. Ik heb geen aanleg voor futurologie en waak ervoor om in plaats van bespiegelingen, lucht spiegelingen neer te schrijven, hoe aardig een dergelijke bezigheid ook kan zijn. 47 Literatuur: Enige beschouwingen over de ontwikkeling van de ruilver kavelingstechniek - Tijdschrift voor Kadaster en Land meetkunde - 1956. De overzichtgever - Nederlands Geodetisch Tijdschrift - 1971. The Future of the Géomètre. Archives of Twelfth Interna tional Congress of Surveyors, Vol. A.Part 2, F. I. G. London 1969. 4. Hompe, C.A.M., W. A. M. v. d. Made, G. J. Th. M. van Valkenhoef, Proeve van een procedure voor stedelijke herverkaveling. Scriptie/ver slag. Laboratorium voor Geodesie, Delft 1975. 1. Witt, G. F. 2. Alberda, J. E., 3. Baar da, W.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 48