ordende inspraak noodzakelijk. Hiervoor zullen in de in voorberei ding zijnde landinrichtingswet oplossingen aangedragen moeten worden. Verruiming van doelstellingen en middelen zal plaats die nen te vinden. Leges-specialis Van belang in de ontwikkeling van de landinrichtingswet zijn een tweetal speciale wetten, namelijk de bij de Staten Generaal in be handeling zijnde v Reconstructiewet Midden-Delfland,? en het eind 1974 openbaar geworden concept "Ontwerp Herinrichtingswet Oost- Groningen en Gronings-Drentse Veenkoloniën". Vooral de laatste wet is in deze interessant. Hierin worden namelijk reeds procedu res en werkwijzen zichtbaar voor een vorm van landinrichting waar meerdere belangen gediend worden. Als basisdoelstelling is gefor muleerd de verbetering van woon-, leef- en werkklimaat en de economische en maatschappelijke ontwikkeling. Nadere uitwerking hiervan vindt plaats in sub-doelstellingen. De ruimtelijke aspecten dienen eerst afgewogen te worden in streekplannen. De planologi sche keuze wordt in de streekplannen verricht. In samenhang met de streekplannen wordt een herinrichtingsprogramma ontwikkeld, dat op basis van de doelstellingen de uitgangspunten, de middelen en de kosten aangeeft om de herinrichting te kunnen realiseren. Daarna kunnen op basis van de streekplannen en het herinrichtings programma herinrichtingsplannen worden opgezet. Deze plannen - te vergelijken met de vroegere plannen van voorzieningen - omvat ten o.a. verbetering van de infrastructuur en de landbouwkundige structuur, voorzieningen ten behoeve van het landschap en de open luchtrecreatie, veiligstelling en ontwikkeling van natuurgebieden en cultuurhistorische elementen, indien noodzakelijk stads- en dorps reconstructie, afbraak en vernieuwing van krotten, voorzieningen voor afvoer van afvalwater en stimulering van de maatschappelijke ontwikkeling. Eveneens bevatten de herinrichtingsplannen de te her- verkavelen blokken. De herinrichtingsplannen worden uiteindelijk vastgesteld door de Provinciale Staten. Het besluit tot het doen uitvoeren van herinrichtingsplannen inclusief de te herverkavelen blokken wordt dus genomen door de Provinciale Overheid. Er is een procedure ingebouwd om herinrichtingsplannen te kunnen wij zigen. Voor de grondverwerving voor niet-agrarische doeleinden is in de wet de mogelijkheid tot onteigening ingevoerd. Ook de Re constructiewet Midden-Delfland kent de mogelijkheid tot onteige ning, maar deze moet hier nog bij aparte wet geregeld worden. In de Herinrichtingswet voor Oost-Groningen en de Veenkoloniën is opgenomen dat zonder voorafgaande verklaring bij wet, tot ont- 52

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 53