eigening kan worden overgegaan ter verwezenlijking van herinrich tingsplannen. De onroerende goederen, waarop onteigening van toepassing is, worden aangegeven in het plan van voorzieningen. Onteigening is mogelijk voor verandering van bestemming, doch ook voor bescherming van de bestaande situatie. In beide wetsont werpen is het mogelijk om ten behoeve van de herverkaveling nieu we zakelijke rechten te vestigen. De procedures betreffende vast stelling van rechten en grondschatting en van het plan van toedeling zijn in grote lijnen hetzelfde als die van een wettelijke ruilverkave ling. De reële waardevermeerdering als gevolg van de uitgevoerde werken en het plan van toedeling komt ten laste van de eigenaren. In de Herinrichtingswet voor Oost-Groningen en de Veenkoloniën is vastgelegd dat, zowel bij de opstelling van het herinrichtingspro gramma als bij het opstellen van herinrichtingsplannen, gelegen heid tot inspraak wordt geboden. In deze Herinrichtingswet is wel de grondverwerving voor niet-agrarische doeleinden veilig gesteld, maar zijn nog geen regels opgenomen voor onderhoud en beheer van het landschap. Verhouding bestemming-inrichting In veel recente publicaties - voor een deel met een beleidsmatig karakter - zoals de ''Oriënteringsnota Ruimtelijke Ordening", het door de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening opgestelde "Advies over de Landinrichting", de "Nota betreffende de relatie Landbouw en Natuur- en Landschapsbehoud", het advies "Beleids aspecten nieuwe wettelijke regeling Landinrichting" van de werk groep landinrichting van het Landbouwschap, alsmede in diverse publicaties van Prof. mr. P. de Haan, komt naar voren dat de pla nologische basis voor landinrichting gevonden moet worden in het streekplan. In het streekplan moet worden aangegeven voor welke gebieden inrichting wenselijk en noodzakelijk is. Het streekplan wordt daarbij omschreven als het centrale ontmoetingspunt van de bij Rijk, Provincie en Gemeente levende inzichten. Bestuurlijke coördinatie en integratie en de afweging van belangen bij de be stemming van de ruimte zou hier plaats moeten vinden. Het streek plan zou dan regels moeten bevatten omtrent het gebruik van ge bieden. Op basis van de doelstellingen en uitgangspunten van het streekplan kan een landinrichtingsprogramma ontwikkeld worden, dat de juridische middelen en kosten aangeeft om de inrichting te kunnen realiseren. Planologische grondslagen en inrichtingsmid delen staan dan ter beschikking. Nadere uitwerking vindt plaats in inrichtingsplannen. In de praktijk moet worden geconstateerd dat veel streekplannen hier (nog) niet geschikt voor zijn. De streek- 53

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 54