Dit lijkt een goede oplossing te bieden voor een betere aansluiting van streekplan en bestemmingsplan met daarmee gepaard gaande inrichtingsplannen. Het streekplan zou daarbij dan meer het ka rakter moeten krijgen waar globaal bestemmingen worden uitge werkt. Eenzelfde gedachte bij stadsvernieuwing In "Naar een Wet op de Stadsvernieuwing" komt overigens eenzelf de gedachtengang naar voren. Stadsvernieuwing is noodzakelijk om de woon-, leef- en werkfunctie beter aan haar doel te laten beant woorden. In het gemeentelijk structuurplan - te vergelijken met een streekplan - worden de gebieden voor stadsvernieuwing aange wezen. Het hierna te ontwikkelen stadsvernieuwingsplan wordt nog wel een bestemmingsplan genoemd, echter dit bestemmingsplan kent belangrijke toevoegingen, namelijk naast de gedachte bestem mingen en de uit te voeren werken geeft het plan aan welke midde len in juridische, financieel en organisatorisch opzicht gebruikt zullen worden. In feite is het stadsvernieuwingsplan dus een ge woon inrichtingsplan. Naast de middelen onteigening, voorkeurs recht bij verkoop en huur re gelingen bestaat het middel stedelijke herverkaveling. Dit is echter wel stedelijke herverkaveling in zijn eenvoudigste vorm, namelijk op vrijwillige basis. Beheer De beheerswetgeving op het gebied van met name het landschap en natuurbehoud is zeer gebrekkig en onvolledig. Het is nog niet duidelijk in hoeverre in de landinrichtingswet hiervoor regels zul len worden opgenomen. In ieder geval bestaat het beleidsvoorne men de Natuurbeschermingswet, die wat betreft doel en rechtsge volgen zeer beperkt van inhoud is, te herzien en uit te breiden. In de "Nota betreffende de relatie landbouw en natuur- en land schapsbehoud" worden enkele belangrijke principes erkend, na melijk dat de boer een belangrijke plaats dient in te nemen bij het beheer en dat hij voor het beheer financieel gehonoreerd dient te worden. De landbouwbedrijfsvoering zal op specifieke landschap pelijke situaties moeten worden afgestemd. Waar de beperkingen voor de landbouw te zwaar worden zal over gegaan worden tot het aankopen van de grond en het vormen, van reservaten. In de toekomstige nationale landschapsparken gaat het om integratie van landbouw en landschapsbeheer. Financiële mid delen worden hiervoor in het vooruitzicht gesteld. Planning, orga nisatie en wettelijke middelen zijn nog niet voorhanden. Op dit mo ment bestaat alleen de mogelijkheid van een privaatrechtelijke be- 55

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 56