ENKELE ONTWIKKELINGEN IN DE RUIMTELIJKE ORDENING ir. A. Dekker Inleiding Dit verhaal gaat over ontwikkelingen in de ruimtelijke ordening. Het is daarom goed even af te spreken waarover we het hebben. Welnu, ruimtelijke ordening is wel eens omschreven als het van overheidswege beïnvloeden en begeleiden van de ruimtelijke ont wikkeling*. We zullen het dan ook niet hebben over de ruimtelijke ontwikkeling van ons land maar over de wijze waarop de overheid de ruimtelijke ontwikkeling beïnvloed. Het is mogelijk hierbij on derscheid te maken in drie categorieën: - de wijze van voorbereiding van ruimtelijke plannen; - de wijze van besluitvorming m.b.t. ruimtelijke plannen; - de wijze van realisering van ruimtelijke plannen. De nadruk zal vooral liggen bij de eerste en de derde categorie, hoewel alleen al over de tweede categorie een boek is vol te schrij ven. De voorbereiding van ruimtelijke plannen zullen we nu verder ruim telijke planning noemen, ook wel omschreven als: de systematische voorbereiding van het ruimtelijke ordeningsbeleid of door Witsen* als: de voorbereiding van het beleid door het doormeten van de con sequenties van de verschillende ontwikkelingsmogelijkheden. Bij de realisering van ruimtelijke plannen is het mogelijk om alleen te denken aan de realisering van streek-, structuur- en bestem mingsplannen. Verder in het verhaal zal blijken, dat we tevens de ruimtelijke aspecten van andere plannen nodig zullen hebben. Mis schien is het goed in deze fase van het verhaal een omschrijving te geven van het begrip ruimtelijke ontwikkeling. Onder ruimtelijke ontwikkeling verstaan we: de ontwikkeling van de gedaante en het gebruik van de ruimte onder invloed van ruimtelijke plannen, ande re overheidsplannen en maatschappelijke processen. De verhouding tussen ruimtelijke planning en andere vormen van planning Om een aantal beschouwingen beter te kunnen begrijpen is het goed J. Witsen: Ruimtelijke planning, R.P.D.-publikatie, '70-1. 61

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 62