maken of invloed hebben op het gebruik of de kwaliteit van de ruim te. De ruimtelijke inrichting, zoals die op rijksniveau plaatsvindt, ge beurt in feite door de sectordepartementen en -diensten. Er is wel eens berekend dat de uitgaven m.b.t. de ruimtelijke inrichting ca. 20$ van de uitgaven van het rijk beslaan*. Hiervan wordt slechts een zeer klein gedeelte uitgegeven door de R.P.O. Onder ruimte lijke inrichting wordt hierbij verstaan: het van overheidswege aan brengen van wijzigingen in het bestaande fysische milieu. Enkele ontwikkelingen in de ruimtelijke planning Zoals we in de inleiding al hebben gezien vatten we ruimtelijke planning op als de systematische voorbereiding van het ruimtelij ke beleid. Al geruime tijd onderscheidt ruimtelijke planning zich van andere vormen van planning door de volgende kenmerken: - het denken op lange termijn tot zeer lange termijn(25-40jaar) - het inter- of multidisciplinaire karakter - scheppende inbreng van architecten en stedebouwers. In één opzicht was het onderscheid minder duidelijk: de inbreng van planning als wetenschap. Hoewel het begrip planologie (de weten schap die ten grondslag ligt aan de ruimtelijke ordening) soms het misverstand wekt te zijn afgeleid van het woord plan, hebben ruim telijke ordenaars altijd de naam gehad plannenmakers te zijn. Naar huidige maatstaven gemeten waren ze meestal slechts in de zin van de wet makers van plannen (zoals streek-, structuur- en bestem mingsplannen). De huidige maatstaven kunnen we ontlenen aan een stroom litera tuur die de laatste tijd over planning is verschenen. Om de om schrijving van het begrip planning van Robinson te geven**: "Plan ning is een stelsel procedures, toepasbaar op uiteenlopende acti viteiten, gericht op het bereiken van geselecteerde doelen door de systematische aanwending van hulpmiddelen in geprogrammeerde hoeveelheden en tijdsvolgorde en zodanig gekozen, dat geprojec teerde trends worden omgebogen in de richting van gestelde doe len". In de wijze waarop ruimtelijke plannen tot stand kwamen is tot nu F. Zandstra: Rijksuitgaven voor de ruimtelijke inrichting, publikatie '71-1, R.P.D. Ira M. Robinson (ed): Decision-making in Urban Planning an Introduction to new methodologies, 1972. 63

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 64