toe vaak niet erg veel van deze elementen terug te vinden. De ma nier waarop 10 tot 15 jaren geleden in stedebouwkundige studie groepen aan de afdeling Bouwkunde werd gewerkt is in dit opzicht illustratief. In deze studiegroepen waren ook toen al verschillende studierichtingen van universiteiten en hogescholen vertegenwoor digd. Na een periode van inwerken werd een onderzoekprogramma opgesteld, dat vervolgens vrij veel tijd in beslag nam. Statistieken werden geraadpleegd, boeken van geestelijken, uit het gebied waar over de groep een plan moest maken, bestudeerd, er werd veldon derzoek gepleegd en inventarisatie van de bouwkundige kwaliteit gemaakt enz. Dit ging door, totdat plotseling van de kant van de mentoren het signaal kwam dat een plan gemaakt moest worden. Bouwkundige studenten, die tot dan toe een beetje verloren hadden rondgelopen, leefden op, trokken de viltstift en sloegen aan het schetsen. In enkele dagen was dan het wonder geschied: er lag een plan op tafel. De rest van de tijd werd besteed aan het maken van het rapport en aan de uitwerking in het kader van een afstudeer project. Deze gang van zaken week, zij het met het onderscheid tussen lief hebberij en beroepsmatigheid, niet veel af van wat zich bij stede- bouwkundige en planologische diensten afspeelde. Het proces van planvorming kende eigenlijk drie fasen: - het onderzoek naar verleden en heden - het maken van een aantal prognoses voor de toekomst - het maken van het plan. De bovenbeschreven situatie heeft om het geleerder te zeggen de volgende eigenschappen: - de vorm van planning is statisch, het plan is een gewenste toe stand en geen gewenste procesgang - de wijze van tot standkoming is intui'tief en sterk op de architec tentraditie gebaseerd - de realisering van een plan heeft nauwelijks of geen aandacht - de invloed van de sociale wetenschappen (sociologie en economie) op de inhoud van het plan is onaanwijsbaar of afwezig. Tegen deze wijze van plannen maken is verzet gerezen. Er ontstond in de jaren T60 een meer analytische stroming van planologen, be- invloed door denkbeelden uit de operationele research en de cyber netica. Systeemanalyse, procesplanning en modelbouw zijn enkele trefwoorden, waarmee deze stroming is te kenschetsen*. 64 Zie b.v. - ir. Th.Quené: Verstedelijking, de geleiding van een proces, publikatie '71-6, R.P.D. - Planning en onderzoek op het gebied van de ruimtelijke ordening, publikatie '73-4, R.P.D.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 65