geweest, nu is vooral de realisering in het geding. In aansluiting op het voorgaande is het goed op te merken, dat de ruimtelijke ordening een beleidsterrein is met erg weinig uitvoe rende mogelijkheden. De realisering van het gewenste proces, dat in de ruimtelijke plannen wordt gegeven is sterk afhankelijk van de inspanningen van de sectorbeleidsterreinen. Daaraan kan nog wor den toegevoegd dat de verwerkelijking van het gewenste proces dat op nationaal niveau wordt aangehangen sterk afhankelijk is van de doorwerking in provinciale streekplannen en gemeentelijke plannen. Zowel de inspanning op sectorbeleidsterreinen als op provinciaal en gemeentelijk niveau zijn onderworpen aan een proces van plan vorming en besluitvorming. De manier waarop ruimtelijke plannen in het netwerk zitten is in beeld gebracht in het schema op blz.72. In dit schema komen vier soorten ruimtelijke plannen voor: - structuurschetsen - streekplannen - structuurplannen - bestemmingsplannen. Hierbij zijn structuurschetsen ruimtelijke plannen op nationaal ni veau voor de lange termijn. De structuurschets voor de verstede lijking en de structuurschets voor het landelijk gebied vormen on derdelen van respectievelijk het tweede en derde deel van de Derde Nota over de ruimtelijke ordening. Gezien de sterke afhankelijkheid van andere vormen van overheids activiteiten voldoen ruimtelijke plannen in het algemeen niet aan de eerder genoemde omschrijving door Robinson. Zij zijn eerder op te vatten als een set richtlijnen en normen, waaraan de ruimtelijke ontwikkeling moet voldoen. Hiermee is de eigenaardige positie van de ruimtelijke ordening in het geheel van factoren, die uiteindelijk de ruimtelijke gedaante van ons land bepalen, aangeduid. Aan de hand van de huidige gang van zaken m.b.t. de infrastructuur op nationale schaal is bovenstaande te verduidelijken. Op het ogenblik wordt een negental structuurschema's voorbereid (waarvan er twee gereed zijn), n.l. - verkeer en vervoer - scheepvaartwegen - zeehavens - vliegvelden voor civiel gebruik - elektriciteitsvoorziening (in ontwerp gereed) - buisleidingen - waterhuishouding - drink- en industriewatervoorziening (gereed) - militaire terreinen.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 68