Van een structuurschema is de volgende omschrijving te geven*. "Een structuurschema is een nota met kaarten over het te voeren lange termijnbeleid ten aanzien van bepaalde voorzieningen, die relevant zijn voor het ruimtelijk beleid en waarvoor het rijk in be langrijke mate verantwoordelijkheid draagt. In het structuursche ma wordt in globale zin voor de lange termijn (25 a 30 jaar) de te verwachten omvang en de plaats van de desbetreffende voorzienin gen aangegeven. Het structuurschema is een beleidsinstrument met een procesmatig karakter, waarin de relatie tussen de be leidsdoeleinden, de ruimtelijke en de financiële consequenties daarvan en de daartoe te nemen beleidsmaatregelen is weergege ven. Karakteristiek is daarbij de mogelijkheid van terugkoppeling, zowel binnen de eigen sector als via de doelstellingen van het al gemeen overheidsbeleid naar de overige sectoren en facetten en de mogelijke regelmatige aanpassing b.v. ten gevolge van verandering van groeiverwachtingen, van taakstellingen of van maatschappij opvattingen. In verband daarmee is regelmatige herziening en bij stelling, b.v. eens in de 5 jaar, noodzakelijk. De vaststelling ge schiedt overeenkomstig de procedure van de planologische kernbe slissingen. Het structuurschema bevat een gefaseerd lange termijnplan. In het structuurschema worden de wijze van totstandkoming en de besluit- vormings procedure m.b.t. de middellange en korte termijnplannen aangegeven". Een structuurschema is daarmee een "plan", dat op het kruispunt van facet- en sectorplanning staat. Zoals uit de omschrijving blijkt is het een beleidsstuk voor de lange termijn. Het wordt gevolgd door plannen voor de middellange termijn en de korte termijn: de uitvoeringsplannen. In feite is pas bij de uitvoeringsplannen sprake van inrichting van de ruimte. In de procedures die uiteindelijk moe ten leiden tot de realisering van een infrastructuurproject spelen het streekplan en het bestemmingsplan een bepaalde rol in de be langenafweging**. De denkbeelden over procesplanning zijn o.a. in de trits structuur schema, middellange termijnplan en uitvoeringsplan èn in het sy steem van periodieke herziening van structuurschema's (éénmaal in de vijf jaar) en middellange termijnplannen (éénmaal in de 2 a 3 jaar) terug te vinden. Door de opstelling van structuurschema^ is de planning van de grote infrastructuurwerken losgekomen uit de meestal projectma- 68 Oriënteringsnota ruimtelijke ordening, 1974. Zie b.v. het hoofdstuk 12 van het ontwerp structuurschema electriciteits- voorziening, 1975.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 69