RUIMTELIJK BELEID, PLANNING EN INFORMATIE Prof. ir. H. Wiggerts "He who is ridden by a conscience Worries about a lot of nonscience De sleutelbegrippen van dit artikel zijn in de titel gegeven; planning staat daarbij centraal. Door het artikel heen loopt een - noem het wetenschappelijke - bezorgdheid over werkelijkheidswaarde; we zullen daarom op zoek gaan naar elementaire betekenissen en sa menhangen. Uitgangspunt van het betoog vormt een tweetal, verder impliciet blijvende, noties, n.l. dat beleid beter kan worden door goede planning en goede informatie en dat beter soms de vijand van goed kan zijn. Wat is beleid? Van oudsher vindt in iedere menselijke samenleving een zekere ordening plaats, waarbij een met gezag beklede overheid zoniet een centrale dan toch een sterk conditionerende rol speelt. In het kader van dit artikel past geen beschouwing over staatsidee en volksgemeenschap, hoezeer daarin ook de grondslagen van gedach ten over overheid en beleid een plaats vinden. Voor een goed be grip is het echter wel noodzakelijk om de structuur van het open baar bestuur in Nederland in enkele hoofdlijnen aan te geven. Simpel gesteld bestaat in dit land, historisch gegroeid, een alge meen bestuur op 3 niveau's: gemeenten, provincies en rijk. In beginsel is dit bestuur gedecentraliseerd, dat wil zeggen dat iedere bestuurstaak op een zo laag mogelijk niveau wordt behar tigd. (In het spraakgebruik zijn de gemeenteri het laagste niveau; dat staat het dichtst bij de burger). Op ieder niveau bestaat in be ginsel een algemeen bestuur (of gekozen wetgevende vergadering) en een uitvoerend bestuur; voorts heeft ieder niveau de nodige uit voerende en adviserende organen. 75

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 76