niveau alg. bestuur uit.bestuur uitvoerende organen adviserende organen gemeente gem. raad B en W gem.secretarie, dienst publieke werken, etc. adviescies, etc. provincie prov.staten ged. staten prov. griffie, prov.diensten, etc. P. P. C. etc. rijk parlement regering ministeries, rijksdiensten, etc. S.E.R., R. A. R. O. etc. Op ieder niveau vindt een functionele verdeling van bestuurstaken plaats. Wethouders, Gedeputeerden en Ministers plegen een be paalde "portefeuille" te beheren (daarin uiteraard bijgestaan door de nodige diensten en functionarissen). De taken en de mogelijkheden die de verschillende besturen en or ganen hebben om die taken uit te voeren liggen voor een deel vast, zowel bij geschreven wet als bij ongeschreven maar algemeen aan vaarde gedragsregels (moreel en politiek fatsoen) en soms bij aan wijzing van hoger bestuur. De koers die de besturen en organen uitzetten binnen de overblijvende speelruimte is hun beleid. Ieder van de bovengeschetste besturen en organen heeft een eigen taak en beschikt over een andere speelruimte; ieder zal dan ook in zekere zin een eigen beleid volgen. Mits deze besturen en organen - desnoods impliciet - op dezelfde samenlevingsdoelen gericht zijn en zich voorts bewust blijven van hun begrenzingen - niet in het minst ten opzichte van elkaar - kan gelijkgerichtheid en comple mentariteit van beleid in al z'n vertakkingen ontstaan. Sterk bepa lend daarvoor is de visie en consistentie van beleid aan de top. In dit artikel richten wij ons daarom verder vooral op het rege- rings-beleid. Een poging tot systematisering in de veelheid van beleidstaken op regeringsniveau is gedaan door de z.g. commissie de Wolff*. Deze commissie onderscheidt de volgende TTgrote beleidsterreinen": - internationale verhoudingen; - welvaartsbevordering en -verdeling; - ruimtelijke inrichting; 76 *zie Rapport van de Commissie Voorbereiding Onderzoek Toekomstige Maat schappijstructuur, Staatsuitgeverij 1970.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 77