Het verschaffen van de nodige inzichten waardoor meer verant woorde beslissingen kunnen worden genomen is primair de taak van de planning, die daarmede vooral een verkennende en advise rende functie in de beleidsvoorbereiding heeft. Bij deze definitie en taakaanduiding van planning zijn enkele vraag tekens te plaatsen. Niet alle activiteiten in de beleidsvoorberei ding, die in het gangbare spraakgebruik met planning worden aan geduid, hebben een wetenschappelijk karakter. Omgekeerd vindt er in de beleidssfeer wetenschappelijk onderzoek plaats dat gericht is op meer inzicht, maar door velen moeilijk als planning zal wor den gezien. Overigens blijken er inderdaad zoveel verschillende opvattingen over planning te bestaan dat iedere opvatting, mits goed gedefi- niëerd, gerespecteerd kan worden. Het feit dat de Commissie de Wolff echter deze definitie koos, mag binnen de nederlandse ver houdingen niet zonder betekenis worden geacht. Vooruitlopend op ons betoog signaleren wij dat in de opvatting van de Commissie de Wolff naast de adviserende functie in de beleidsvoorbereiding, de verkennende functie beklemtoond wordt. Het begrip planning is, welke definitie men er ook aan geeft, terug te brengen op het woord plan. Dat staat voor een opzet, een ont werp, een voornemen om iets te maken of te doen; altijd betreft het een denkbeeld over doelgericht handelen. Met planning bedoelt men dan ofwel het proces van opstellen van zo'n plan, ofwel het gebruik maken van plannen in het kader van een meer omvattend proces (of plan). In de laatste opvatting neigen sommigen ertoe planning met beleid te vereenzelvigen. Planning in de tweede be tekenis zal nog aandacht krijgen in het hoofdstuk "Informatie en beleid". Op deze plaats past een nadere beschouwing van planning in de eerste betekenis, dat is die van opstelling van een plan. Wat houdt dat in? In essentie is het het aangeven van een weg, c.q. van middelen, om een of meerdere doelen te bereiken. Blijkens de literatuur is men het er over eens dat het stellen van doelen ergens op gebaseerd moet zijn; probleemanalyse, volkswil of iets dergelijks. Laten wij de doelstellingen van machtswellustelingen en krankzinnige geleerden buiten beschouwing dan kunnen we con stateren dat de wens om iets te veranderen of iets te bereiken doorgaans wordt ingegeven door een verlangen naar "beter", dat wil zeggen naar een situatie die ten opzichte van de huidige om standigheden en de wijze waarop we die ervaren, in de toekomst anders en positiever gewaardeerd zal worden. Hieruit valt de vol gende definitie te destilleren. Een plan is een concept (denkbeeld!) van een mogelijke transformatie van (een deel van) de huidige wer kelijkheid in een nieuwe - betere - werkelijkheid. 78

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 79