plan concept van Realiteit nu - onvolkomen Transformatie Realiteit straks - beter Het transformatieproces is globaal genomen opgebouwd uit twee delen: doelstelling en middelenselectie. Dit vraagt om een toelich ting. Het ligt voor de hand dat men bij de opstelling van een plan allereerst een idee moet hebben van wat bereikt moet worden, al vorens de middelen daarvoor te kunnen zoeken. In de welbekende elementaire cyclus van het planningsproces* wordt doelstelling dan ook vooraan geplaatst en meestal als eerste operationele plan fase (na probleemstelling) genoemd. Bij een plan in de beleidssfeer - waarbij men altijd met een com plexe materie te maken heeft - is zeker meer dan deze ene ele mentaire cyclus nodig. De verschillende wijzen waarop men het planningsproces daarvoor op kan zetten zijn te schematiseren tot ofwel een aantal herhalingen van de elementaire cyclus, waarbij geleidelijk per cyclus het zwaartepunt van de bewerkingen op schuift, ofwel tot het compliceren van de elementaire cyclus met een voortdurend vooruitgrijpen en terugkoppelen. Hoe dan ook zal blijken dat doelstelling dan niet meer als een aparte fase in het proces kan worden beschouwd maar van begin tot eind vervlochten is met het onderzoek naar de realisatiemogelijkheden of middelen. Die vervlechting begint direct na de eerste, vaak nog vage, doel- aanduiding. Het gaat dan meestal om nogal globale, vaak ook ab stracte, begrippen (zoals menselijk geluk, individuele ontplooiings kansen en harmonische samenleving). Om duidelijk te maken wat er in concreto mee bedoeld wordt en wat de consequenties zijn, zal men deze globale begrippen in meer gedetailleerde en op de pro bleemsituatie toegespitste begrippen om moeten zetten. Daarvoor zullen vaak diverse mogelijkheden zijn. Om praktische redenen zal men met het oog op verdere uitwerking het aantal mogelijkheden moeten beperken; men zal moeten kiezen. Van overwegend belang zijn hierbij de verwachtingen betreffende de realiseerbaarheid. Daarmee is de vervlechting doelen-middelen begonnen. Al naar gelang de ingewikkeldheid van de materie zullen meer of minder 79 meestal gegeven als: 1. probleembewustwording; 2. doelstelling; 3. onder zoek alternatieven; 4. evaluatie en keuze; 5. realisatie.

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 80