stappen nodig zijn om tot een afgeronde doelen-middelenstructuur te komen. De consequenties van een bepaalde doelkeuze aan het begin zijn in feite pas geheel duidelijk na de complete uitwerking in diverse oplossingen. In dit proces vindt dus een voortdurende precisering van doelen door confrontatie met middelen plaats. Dit is overigens een itera tief - géén deductief - proces: bij iedere stap duiken nieuwe details op die om hernieuwde afweging en vaak weer andersoortige waar deoordelen vragen. Een complicatie vormt bij dit alles het feit dat middelen voortdu rend doelen worden bij de gang van globaal naar gedetailleerd. (Wat bij de ene stap aangeduid wordt als mogelijkheid om het daar- gestelde doel te bereiken, vormt bij de volgende stap het doel waarvoor de mogelijkheden moeten worden opgespoord). Globaal genomen heeft deze procesgang echter in het begin meer het ka rakter van (detaillering in) doelstelling en later dat van (detaille ring in) middelen. Daarom is een onderverdeling van het hele planningsproces in een "wat" en een "hoe"-fase wel te verantwoor den, mits men zich bij voortduring bewust blijft van hel werkelijke karakter van het proces Bezien we nu weer de eerder gegeven definitie van een plan dan speelt daarin ook het begrip concept een belangrijke rol. Om de complexe werkelijkheid - ook die van het transformatieproces zelf.1 - hanteerbaar te maken is n.l. een zekere stylering nodig om een registreerbare en overdraagbare vorm te krijgen. We werken dus altijd met een geschematiseerd, d.w.z. gereduceerd, beeld, zowel van (een deel van de) te veranderen realiteit als van het veranderingsproces zelf. Aansluitend op de eerder gegeven definitie van planning kunnen we nu het planningsproces karakteriseren als een bewerking in glo baal genomen 4 stappen, waarbij steeds een reductie tot hanteer bare concepten plaats vindt. In schema: Realiteit nu-onvol- komen Doelstelling Middelen selectie Realiteit straks-beter planningsproces 's-b 'n-o 80

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 81