De pijlvorm in dit schema duidt per onderdeel evenzeer op de pro cesgang als op de reductie, van realiteit tot conceptie: door deze bewerking wordt telkens a.h.w. de spil verkregen waarop het vol gende onderdeel gemodelleerd wordt; essentieel in het proces is de samenhang en terugkoppeling (Rs-b modelleert D en M evenzeer als Rn-o dit doet); de verbanden grijpen zelfs over elkaar heen (D grijpt vooruit op Rs-b en M grijpt terug op Rn.0)- Deze karakteristiek beoogde iets duidelijk te maken van de elem- taire structuur en aard van het planningproces. Alvorens op de in houd van dat proces in te gaan, behoeft nog één van de sleutelbe grippen van dit artikel een eerste begripsomlijning, reden waarom wij de vraag stellen Wat is informatie? De vraag is actueel - het onderwerp wordt daarom in deze lustrum- uitgave belicht - omdat op vele terreinen, waarbij dat van het ruim telijk beleid, onder gebruikmaking van electronisch rekentuig, grootscheepse informatiebestanden in opbouw zijn. De vraag wordt door ons in eerste instantie weer op een elementair vlak beantwoord met de constatering dat in het dagelijks taalgebruik informatie vrij wel synoniem is met kennis, zij het kennis die ergens op gericht is. Men associeert het woord informatie met gegevens of inlichtingen die voor het gebruik of het inzicht in een bepaalde zaak nodig zijn. Aansluitend op de terminologie van het voorgaande betoog is infor matie de voor een bepaald gebruik geselecteerde en in registreer- bare en overdraagbare vorm gebrachte kennis van een bepaald deel van de werkelijkheid. De sleutelbegrippen zijn nu voldoende toegelicht om de verbanden ertussen te leggen. Informatie en (ruimtelijke) planning In ieder van de vier genoemde stappen in het planningproces is in formatie (specifieke kennis 1een eerste vereiste voor de opbouw van de in die stap benodigde conceptie (denkbeeld:Voor de se lectie van deze informatie is allereerst inzicht in de relevantie tot een plan nodig. Bij de opbouw van ieder concept is voorts nodig inzicht in de onderliggende verbanden (analyse) en op basis hiervan een meer betrouwbare waardeschatting (evaluatie) van dat deel van de realiteit waar het plan betrekking op heeft. De kennis en het inzicht die worden vereist zijn sterk afhankelijk van het specifieke planningobject en de context waarbinnen een plan tot stand moet komen (of in andere woorden: met welke delen van 81

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 82