- t.a.v. de toekomstige werkelijkheid: toetsing van de te bereiken situatie en de daarbij in het planningproces vooropgestelde waar den aan kennis en inzicht in de mechanismen en variabelen die het sociaal-ruimtelijk systeem structureren. Hoe generaliserend ook. door deze beschouwing wordt reeds duide lijk. hoe uiteenlopend en per onderdeel specifiek zowel de selectie als de verwerking van informatie t.b.v. planning moet zijn. Er zijn zelfs zeer verschillende vaardigheden en basisdisciplines voor no dig. Deze beschouwing was gebaseerd op de - relatief eenvoudige - notie van planning als opstelling van een plan. De meer gecompli ceerde opvatting van planning als een proces - of meer omvattend plan - dat gebruik maakt van (lagere en enkelvoudige) plannen, raakt het begrip beleid zodanig, dat we deze zullen behandelen in het volgende hoofdstuk. Beleid, planning en informatie Gelet op de eerdere begripsbepalingen zijn in het beleid de onze kerheidsmarges groter dan in planning (in de betekenis van opstel ling van een plan), in die zin dat beleid steeds een koersbepaling van de overheid binnen het geheel van de maatschappelijke ontwik keling inhoudt, terwijl planning zich richt op het realiseren van bepaalde doelen die binnen die maatschappelijke ontwikkeling reeds min of meer erkend zijn. In het proces van voorbereiding van het beleid, vergeleken met dat van planning, krijgt de waarneming en positiebepaling t.a.v. zowel de huidige als de toekomstige werkelijkheid dan een grote nadruk. Doelstelling is hier een zeker zo belangrijke zaak, maar in het be leid kan deze globaler blijven, meer zich beperken tot het aange ven van richting, dan in planning. Op het vlak van de middelen gaat het bij beleid om globale uitvoerbaarheid en bij planning om gede tailleerde uitvoering. In de beleidsvoorbereiding zullen daarom, nog sterker dan in de planning, de sociale wetenschappen een rol moeten spelen waarbij met name continue waarneming van zich voortdurend wijzigende maatschappelijke situaties en probleemherkenning, d.w.z. signale ring van knelpunten en fricties in die maatschappelijke situaties, voorop staan. Bij de selectie van informatie en bij de bewerking daarvan zal, in nog sterkere mate dan bij planning, maatschappe lijk inzicht van belang zijn, evenals waardebepaling voor maat schappelijke situaties en ontwikkelingen in het licht van een sa menhangend maatschappij-beeld. In het hoofdstuk ,fWat is beleid?" werd geconstateerd dat de ne- derlandse ruimtelijke ordening op rijksniveau, aanvankelijk van 85

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 86