een regulerende en corrigerende aard, steeds een sturend karak ter aanneemt. Deze ordening begint dus steeds meer het karakter van planning te krijgen, nu zelfs zó dat men bezig is de wetgeving op dit gebied te wijzigen teneinde de speelruimte en daarmee de mogelijkheden tot het voeren van een beleid te vergroten. Met het oog op het verwerken van de juiste informatie en inzichten is dit geen onverschillige zaak. Deze gang van zaken impliceert immers dat men ambitieuzer wordt t.a.v. de aan te brengen wijzigingen in de huidige nederlandse situatie. Men zal derhalve moeten beschik ken over dieper gaande inzichten in de maatschappelijke dynamiek, gestaafd met informatie en afgestemd op de specifieke problema tiek van het rijksniveau. Dit alles om de doeleinden en de daarop afgestemde middelen op realistische wijze te kunnen bepalen. Conclusies Goede informatie is een eerste vereiste voor realistische planning en een realistisch beleid. De consistentie in het beleid wordt mede bevorderd indien de vele daarbij betrokken instanties zich zoveel mogelijk op dezelfde informatie baseren. In beginsel is daarom de opbouw van voor ieder toegankelijke algemene informatie-bestan- den toe te juichen. Goede informatie betekent echter ook het beschikken over de, voor de betrokken planning en het aan de orde zijnde beleid, relevante, specifieke kennis van de werkelijkheid. Deze is verschillend voor ieder plannings- of beleidsobject met de daarbij behorende plan- nings- of beleidscontexten en daarmee voor de verschillende plan nings- en beleidsinstanties. Bovendien is zij nog verschillend van aard in de verschillende onderdelen van het plannings- of beleids voorbereidingsproces. De selectie van informatie t.b.v. planning en beleid is daarom een uiterst preciese en gerichte bezigheid waar uiteenlopende deskundigheden en vaardigheden bij moeten worden ingezet. Een algemeen informatiebestand kan slechts worden opgebouwd met behulp van gestyleerde selectiecriteria. De daarin opgeslagen informatie bestaat uit het soort gegevens waarvan de ervaring heeft geleerd dat ze nodig zijn of zouden kunnen zijn. Zij kan dus slechts de standaardinformatie bevatten die gebruikt kan worden bij de standaardoplossingen van standaard-problemen. In beeld spraak: Een informatiebestand is een confectiemagazijn; je kunt er niet terecht voor een maatpak. Op zich behoeft dat geen bezwaar te zijn; vele problemen doen zich bij herhaling voor en vragen om gelijksoortige oplossingen. In de ruimtelijke ordening bijvoorbeeld worden honderden bestemmings- 86

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 87