plannen en tientallen streekplannen gemaakt waardoor er zo lang zamerhand voor deze plannen een zekere receptuur is ontstaan. Het gevaar dreigt echter dat daardoor geleidelijk op zich specifie ke plansituaties overwegend of zelfs uitsluitend benaderd gaan worden vanuit de vloed van - op zich gedegen - standaardinforma tie. Grote waakzaamheid op dit punt is dus geboden. Grote waakzaamheid is zeker geboden in de macro-beleidssfeer, waar de gevoeligheid voor de veranderingen in de samenleving en daarmee de signalering van huidige en te voorziene problemen niet in het gedrang mag raken door een overmatig leunen op infor matiebestanden, te gebruiken in geperfectioneerde planningsme thoden en technieken. Deze zijn in wezen niet meer dan een forma lisering van de materiële aspecten van de ervaringen uit het ver leden. De grote beleidsproblemen zijn niet met standaardwaarne- mingstechnieken te vatten. De macro-beleidsproblemen vragen altijd een "maatpak". Daarvoor is noodzakelijk een open blik, een levendige intelligentie en een sterk analytisch vermogen, zaken die zich niet laten indampen tot informatiebestanden en geformali seerde methoden en technieken van bewerking daarvan. Bij planning en beleid zal men dus altijd op zoek blijven naar nieu we inzichten en nieuwe informatie en is onvolledigheid hiervan in herent aan een levende samenleving. De als motto voor dit artikel gekozen regels van de Amerikaanse satyrische dichter Ogden Nash zijn als informatie eveneens onvolledig. Wij besluiten met zijn vol ledige concept, dat ook de moeite waard is om in het licht van het voorgaande te bekijken: "He who is ridden by a conscience "Worries about a lot of nonscience; "He without benefit of scruples "His fun and income soon quadruples". Met dank aan drs. M.E. Beck (sociologie) voor haar correcties en suggesties. 87

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 88