multidisciplinaire collegereeksen over bepaalde landelijke of re gionaal belangrijke onderwerpen de nodige basiskennis hierover over te dragen. In dit verband kan worden gedacht aan een serie colleges over nationale landschapsparken, structuurschema!s, stadsgewestparken, belangrijke stadsreconstructies, methoden van geschiktheidsclassificaties voor natuurbeheer en over openlucht recreatie. Meer in het algemeen zal in het programma ruimte moeten worden gevonden voor multiple land use planning. Voor de openluchtrecreatie werkt dit systeem aan de TH Delft al gedurende een aantal jaren onder auspiciën van de Werkgroep Openluchtrecreatie van de Afdeling Bouwkunde (hb 26). Deze krijgt thans een officiële status als werkgroep in de zin van de wet. De steeds weer terugkomende vraag die moet worden gesteld is, welke specifiek geodetische inbreng er in de landinrichting kan zijn. Het in kwantitatieve termen beschrijven van het aardoppervlak in al zijn verschijningsvormen is een adagium dat onveranderd kan blijven. Alleen de onderwerpen en de methoden die hierbij aan de orde komen zijn variabel in de tijd. Over enkele van deze onder werpen handelen de volgende paragrafen. Het betreft een geauto matiseerde kwantitatieve beschrijving van het grondgebruik in Ne derland, de landschapsinventarisatie, de automatisering van de toedeling en de automatisering van ontwerpen voor plattelandswe gen. Cultuurtechnische inventarisatie De cultuurtechnische inventarisatie geeft een beschrijving van een aantal elementen van het grondgebruik. Het is een merkwaardige situatie dat in alle hoogontwikkelde landen en zelfs in een dicht be volkt land als het onze, niet bekend is wie wat, waar en hoe in ge bruik heeft. Dit is naast alle andere statistische informatie des te merkwaardiger daar bij allerlei maatregelen in de sfeer van de ruimtelijke ordening dit de basisinformatie is die steeds weer moet worden verzameld. Sinds 1967 tracht het systeem van cul tuurtechnische inventarisatie (Bijkerk, 1974) hierin te voorzien in het kader van de activiteit ruilverkaveling (fig. 2). Een in de geo grafie van Nederland onbekende grootheid ?het dorpsbehoren! wordt door dit systeem gehanteerd. Een dorpsbehoren is een aaneenge sloten gebied, waarbinnen zoveel mogelijk grond voorkomt die in gebruik is bij bedrijven in een bepaald dorp of een bepaalde woon kern en/of bedrijven die op een bepaald dorp of bepaalde woonkern zijn georiënteerd. Dit kan ook een gedeelte van een dorp, woon kern of streek betreffen. Nagegaan wordt welke percelen in gebruik zijn bij welke persoon. 93 X

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 94