De percelen die bij één gebruiker behoren en aan elkaar grenzen vormen de kavels. Tot één gebruiker behorende kavels die bij el kaar liggen doch gescheiden worden door ter plaatse overschrijd- bare wegen, waterlopen of spoorwegen vormen bedrijfskavels. De kavelgrenzen en de nummers van de kavels, die zijn ontleend aan registratienummers van de grondgebruikers, worden in het algemeen na een opname, door medewerkers van de Stichting Uit voering Landbouwmaatregelen, waarbij mensen uit de streek wor den ingeschakeld, op topografische kaarten schaal 110.000 aan gegeven. In studie is de mogelijkheid bij het verkrijgen van de tenaamstel ling van het grondgebruik de kadastrale informatie uit te buiten. Voor bewerkingen op de kaarten, waarbij een nauwkeurigheid wordt nagestreefd die met metingen op kaarten schaal 110.000 is te bereiken, is het noodzakelijk de kavelgrenzen, die niet op de topografische kaart voorkomen, goed op de kaart te zetten aan de hand van luchtfoto's of meting in het terrein, waarbij een nauw keurigheid in de meting van 1 a 2 meter voldoende is. De cultuurtechnische inventarisatie is tot nog toe in principe een eenmalige opname, met uitzondering van enkele uitgevoerde ver gelijkingen van de situatie vóór en na ruilverkaveling. De ideale toestand zou zijn wanneer geheel Nederland werd geïnventariseerd en deze inventarisatie regelmatig zou worden bijgehouden. Een koppeling met de ieder jaar in mei gehouden landbouwtellingen zou wellicht zijn te verwezenlijken. Het is vanzelfsprekend dat er een toenemende behoefte ontstaat naar koppeling van de verschillende informatiesystemen. Te noe men zijn een mogelijke koppeling van dit systeem van grondge bruiksregistratie met eigendomsinventarisatie, landschapsinven tarisatie en bodemkartering. Het spreekt voor zich dat de komen de automatisering van het kadaster hierbij een belangrijke plaats kan gaan innemen. Bij de huidige, door Bijkerk (1974) beschreven, procedure worden in handwerk de volgende elementen per kavel bepaald: oppervlakte in 0,1 ha; aanduiding ligging zwaartepunt van de kavel in hm; rang orde van de kavel per bedrijf naar grootte; diepte; oppervlakte bouwland, grasland, boomgaard en boomkwekerij; nummer be- drijfskavel waartoe de kavel behoort, aard en aantal van de schei dingen binnen de bedrijfskavel; aantal topografische percelen on derscheiden naar cultuur en naar regelmatigheid van de vorm: af stand tot de boerderij in hm verdeeld naar afstand over verharde weg, semi-verharde weg, onverharde weg, land en water; afstand tot de dichtstbijzijnde verharde weg verdeeld naar soort weg; op- 94

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 95