pervlakte pacht en aantal verpachters; helling (in hellende gebie den) naar klasse en richting. Daarnaast wordt per kavel een aantal bijzonderheden onderscheiden. Dit zijn: regelmatige of onregel matige kavelvorm, voorkomen van dijk op route tussen bedrijfsge bouwen en kavel, dijk in kavel, semi-verharde of onverharde in- steekweg van huiskavel langer dan 50 meter, huiskavel binnen dorpskern, veldkavel alleen bereikbaar door overschrijding van spoorbaan of autoweg, kavel met bedrijfsweg, kavel ontsloten door meer dan een weg, inwonend buiten gebruik en uitwonend binnen gebruik (als grens wordt hierbij aangehouden het dorpsbehoren), ligging van kavel binnen een gebied dat grotendeels vanuit een an der dorpsbehoren wordt bewerkt, kavel geheel bestaande uit huis en erf, ligging binnen uitbreidingsplan. In ontwikkeling is een systeem waarbij de grenzen van de topogra fische percelen in coördinaten worden vastgelegd. Dit geschiedt door het digitaliseren van de topografische kaart 110.000 waarop de perceelsgrenzen nauwkeurig zijn aangeduid en knikpunten in de grenzen zijn gemarkeerd. De meting van de gemarkeerde punten zal per perceel geschieden zodat direct de perceelsgrens in coör dinaten is vastgelegd. Door tevens een codering voor de aard van de grens mee te nemen is het mogelijk ook een aantal berekenin gen die met de aard van de grens verband houdt, uit te voeren. Dit zijn onder andere berekeningen van slootlengte en slootonderhoud, lengte van houtwallen en schaduwwerking van heggen en houtwallen. Bovendien is het mogelijk een gedetailleerde beschrijving van be groeiingselementen in het kader van een landschapsinventarisatie te geven. Ten opzichte van de huidige werkwijze, waar de kavels worden ge meten, betekent de meting van de percelen een sterke uitbreiding van de hoeveelheid werk. Het feit dat nu direct aan de kleinste ge- bruikseenheden veel meer gegevens kunnen worden ontleend, maakt deze uitbreiding realiseerbaar. De berekening van de oppervlakten van de percelen zal nu in ares plaatsvinden hoewel de laatste are niet meer betrouwbaar is (Vis ser, 1974). Ten opzichte van de huidige werkwijze, waarbij van eenvoudige meetapparatuur gebruik wordt gemaakt, heeft de digi talisering voor de bepaling van oppervlakten twee voordelen. De nauwkeurigheid is hoger en de betrouwbaarheid is beter. Een belangrijker voordee] van het digitaliseren is echter het ver krijgen van coördinaten van grenzen. Het opzetten van een data bank is hierdoor mogelijk terwijl bovendien berekeningen kunnen worden uitgevoerd die eerder werden weggelaten vanwege hun gro te omvang. Controle op de digitalisering wordt verkregen door het vergelijken 95

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 96