van een met de gemeten coördinaten electronisch getekende kaart met de oorspronkelijke kaart. Wanneer bij het digitaliseren een display is ingeschakeld kan een eerste controle op de display plaatsvinden. Een eindcontrole met de getekende kaart blijft ech ter noodzakelijk. De meting van de kaveldiepte vervalt en wordt vervangen door een berekening van de ligging van het zwaartepunt van het perceel en de afstand van het ontsluitingspunt van het perceel, het punt waar op men meestal op het perceel komt, naar het zwaartepunt. De meting van de afstand tot de bedrijfsgebouwen en de afstand tot de dichtstbijzijnde verharde weg wordt vervangen door een bereke ning met de computer. Hiertoe worden de assen van de wegen ge digitaliseerd en wordt in coördinaten vastgelegd hoe men van per ceel of bedrijfsgebouwen op het wegennet komt. Met een rekenpro gramma is het nu mogelijk de gevraagde kortste afstanden te bere kenen. Het vervaardigen van kaarten zal sterk worden geautomati seerd. Met de gemeten grenzen, geregistreerde nummers van percelen en het gemeten wegennet kan de gebruikerskaart (fig. 3) en de boerderij enkaart grotendeels automatisch worden vervaar digd. Voor het tekenen van de afgeleide kaarten zoals afstanden- kaarten zijn mogelijkheden aanwezig ook deze electronisch te laten tekenen (zie ook Bijkerk, 1974 en Visser, 1974). De mogelijkhe den kleurenkaarten te vervaardigen met een regeldrukker is in on derzoek. Het bestaande systeem vindt een uitbreiding in het berekenen van bedrijfseconomische kengetallen. Hiertoe dienen behalve de reeds genoemde berekeningen nog enkele te worden uitgevoerd. De rand- lengte van het perceel moet worden berekend, gesplitst naar soort rand zoals sloot, voor, houtwal. De jaarlijkse werktijd voor on derhoud van de rand kan dan aan de hand van vastgestelde normen worden berekend. Ook het aantal apart te bewerken hoeken moet in dat geval worden berekend omdat iedere knik in de grens geen apart te bewerken hoek is. Behalve oppervlakte, randlengte en diepte speelt ook de perceelsbreedte een rol bij de bewerkelijkheid van een perceel. Deze breedte moet worden berekend door de computer een bewerkingsrichting zo te laten kiezen dat een mimi- male breedte wordt gevonden. De bedrijfseconomische berekeningen bestaan onder andere uit die voor de arbeidsbehoefte per bedrijf waarvoor de per perceel bere kende uitkomsten de basis vormen. Voor melkveehouderijbedrij ven is de berekening gecompliceerder dan voor akkerbouwbedrij ven. Voor deze bedrijven wordt de berekening zodanig opgezet dat wordt uitgegaan van een optimale verhouding van grootte van de huisbedrijfskavel en de som van de veldkavels (3 2). Bij een klei- 97

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 98