nere huisbedrijfskavel wordt verondersteld dat het vee bij huis blijft en dat, conform de nieuwste inzichten, gehele of gedeeltelij ke zomerstalvoedering wordt toegepast. Bij een grotere huisbe drijfskavel wordt aangenomen dat een gedeelte hiervan wordt ge maaid. Ook de arbeidsbehoefte voor ruwvoedering wordt berekend. Daarnaast worden de werktuig- en tractiekosten per bedrijf gecal culeerd. Deze berekeningen kunnen per gebied worden gemiddeld zodat een vergelijking van de verkavelingsbehoefte hiermee kan worden uit gevoerd. Wanneer de berekeningen worden uitgevoerd met betrek king tot de situatie voor en na ruilverkaveling kan het financieel voordeel van de verkaveling op basis van arbeidsbesparing worden berekend. Deze berekening zou een onderdeel van de tweede schat ting bij de ruilverkaveling kunnen zijn. De bedrijfsverkavelingsmodellen geven een indruk van een gebied. Zij ontstaan uit een selectie van bedrijven op aantal kavels, grootte en gemiddelde kavelafstand. Een rekenprogramma is aanwezig dat deze selectie uitvoert op basis van de geïnventariseerde gegevens. Voor een gebied verkrijgt men ca. 5 bedrijfsmodellen waarvan grootte en ligging van de kavels ten opzichte van de bedrijfsgebou wen, en aantal kavels worden berekend. Zulke bedrijfsmodellen representeren een groot aantal binnen het gebied voorkomende be drijven. Voor een globale vergelijking van een aantal gebieden zou men kunnen volstaan met het uitvoeren van bedrijfseconomische berekeningen aan de hand van deze bedrijfsmodellen. Landschapsinventarisatie Het spreekt voor zich dat bij de toenemende maatschappelijke be langstelling voor het platteland (recreatie, tweede en eerste wo ningen, natuur en milieu) het landschap en daarin met name de be groeiing een belangrijk onderwerp vormt. Het systematisch be schrijven van het landschap in kwantitatieve termen is bij deze toegenomen belangstelling duidelijk ten achter gebleven. In verband met de herinrichting van het platteland wordt een gede tailleerde beschrijving van de langs en op percelen voorkomende begroeiing steeds belangrijker. Zowel voor natuurbehoud als voor landschapsbouw als voor de landbouw kan een dergelijke inventari satie van belang zijn. Doordat ten behoeve van de cultuurtechni sche inventarisatie een gedetailleerde beschrijving van de perceels - grenzen van belang is en deze in de toekomst via digitalisering kan worden vastgelegd is een uitgebreide inventarisatie van begroeiing op percelen en langs perceelsranden slechts een relatief geringe uitbreiding van het hiervoor beschreven systeem. Een koppeling 98

Lustrumboek Snellius | 1975 | | pagina 99