ZWAARTEKRACHTMETINGEN OP ZEE EN HET SEASAT PROJECT ir. G.L. Strang van Hees G. LStrang van Hees is bij het laboratorium voor Geodesie werkzaam als wetenschappelijk medewerker. In deze functie is hij nauw betrokken bij het onderwijs en onderzoek m.b.t. het zwaartekrachtsveld van de aarde en de toepassingen in de geodesie 1. Historisch overzicht In 1849 publiceerde de Engelse astronoom Stokes een theorie die de koppeling tot stand brengt tussen de geodesie en het zwaartekrachtsveld van de aarde. In deze theorie wordt afge leid dat de vorm van de geoide te berekenen is uit zwaartekracht metingen op het aardoppervlak. Voorwaarde is dat de zwaarte kracht over de gehele aarde bekend moet zijn, want de formule van Stokes bestaat uit een integraal over de hele aarde. Nu, 130 jaar later, is aan deze voorwaarde nog steeds niet voldaan. Er zijn grote delen van de aarde waar de zwaartekracht nog onbe kend is, vooral op de oceanen, die 70 van de aarde bedekken. Dit is niet verwonderlijk, daar het meten van de zwaartekracht op zee een moeilijke zaak is. De instrumenten die hiervoor zijn ontwikkeld bestaan uit slingers of uit constructies met gevoelige veren en deze gaan op een slingerend schip de gekste bewegin gen maken. Toch is er veel gebeurd sinds Stokes zijn theorie bekend maakte. De Nederlandse geodeten mogen er trots op zijn dat de grootste pionier op dit gebied onze landgenoot Vening Meinesz is geweest. In 1915 werd de pas afgestudeerde civiel ingenieur Vening Mei nesz belast met het uitvoeren van zwaartekrachtsmetingen in Nederland met een in Duitsland ontwikkeld slingerapparaat. In Nederland was de bodem echter zo onstabiel dat nauwkeurige metingen niet mogelijk waren. Vening Meinesz kwam toen op het idee om de bodembeweging te elimineren door twee slingers te gebruiken. Doordat beide slingers dezelfde storing ondervonden van de bodemtrilling, was in het verschil tussen beide slingers de storing geëlimineerd. Het principe werkte zo goed dat de ge dachten al gauw opkwamen om dit ook te proberen op een schip. Dit leverde in eerste instantie een teleurstelling op, doch via een vriend werd Vening Meinesz er op attent gemaakt dat onder zeeboten veel rustiger zijn dat oppervlakte schepen. En inder daad bleek het principe te werken. 103

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 104