leidde dit tot de bouw van de Hr. Ms. "Tydeman", die in 1977 ge reed kwam. Dit is een modern schip met alle faciliteiten voor oceanografisch onderzoek zoals speciale laboratoriumruimten, apparatuur voor zeewater en bodemonderzoek, een computer ruimte en de modernste navigatie apparatuur. Ook was voorzien in een speciale gravimeterruimte. Dit was de gelegenheid om de reeds verouderde zwaartekrachtmeter te moderniseren. In 1977 kregen we daartoe de beschikking over een moderne zwaarte krachtmeter, die aan hoge eisen van precisie voldeed. 2. Het Seasat project Het is merkwaardig dat Nederland, ondanks zijn vooraanstaande rol in de wereld op het gebied van zwaartekrachtonderzoek, er tot een jaar of twee geleden nog nooit toe was gekomen de eigen Noordzee systematisch op te meten. Wel waren incidentele me tingen verricht maar een overzicht ontbrak. De aanleiding om deze leemte op te vullen kwam van geheel andere kant. In Amerika is in 1978 een satelliet, genaamd "Seasat ATT gelan ceerd, speciaal bestemd voor oceanografisch en meteorologisch onderzoek. De oceanen en atmosfeer zorgen voor een enorm energie transport over de aarde. Het weer en klimaat worden voornamelijk bepaald door de grote zeestromen zoals de warme golfstroom en de wisselwerking tussen de zee en de atmosfeer. Verdamping en neerslag zorgen voor een kringloop die ook voor het leven op aarde van essentieel belang is. Toch weten wij van de processen die zich in de oceanen afspelen nog betrekkelijk weinig. TTSeasatTt zal ons een enorme hoeveelheid gegevens ver schaffen die zowel wetenschappelijk als ekonomisch van grote betekenis zijn. Helaas is de eerste satelliet van dit type reeds na 3| maand uitgevallen wegens een elektrische storing. De ge gevens die gedurende deze tijd zijn verzameld zijn echter al van zoTn goede kwaliteit, dat besloten is een tweede satelliet "Seasat BM, te lanceren omstreeks 1985. Deze satelliet heeft vijf radar sensoren aan boord die continu ge gevens verschaffen over de condities van zee en weer. Via een wereldwijd computersysteem zullen de gegevens direct ter be schikking staan van alle schépen, die hun vaarroutes daarop kun nen afstemmen. Tevens zullen de gegevens belangrijk zijn voor de visserij, olieexploitatie, off-shore werk van verschillende aard, controle van vervuiling (thermische vervuiling en het lo zen van olie) en voor de weerdiensten, speciaal wat betreft de stormvoorspelling. Wetenschappelijk levert de satelliet oceano- grafische gegevens zoals zeetemperaturen, dichtheden, golftoe- stand, getijden, windsnelheden, bewolking, ijsvelden en de vochtigheid van de atmosfeer. De satelliet heeft een bijna polai re baan op 800 km hoogte. In 1^ dag draait hij 21 maal om de 105

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 106