oppervlak. Indien in het betreffende gebied voldoende zwaarte krachtswaarnemingen gedaan zijn om de vorm van de geoi'de ook met hoge nauwkeurigheid te berekenen kan de afwijking tussen gemiddeld zeeoppervlak en geoide gevonden worden. Dit wordt de z eetopogr af ie genoemd. Deze zeetopografie verschaft ons belangrijke oceanografische informatie. Hiermee kunnen stromingen, temperatuurverschillen, dichtheidsverschillen, golfhoogten, windopstuwing en luchtdruk effecten bepaald worden. Maatschappelijk zijn deze grootheden vooral van belang voor de scheepvaart, visserij en de weersvoorspelling. Ook kunnen op deze wijze tijdig zgn. tsunamiTs worden opgespoord. Dit zijn erg lange vloedgolven die veroorzaakt worden door aardbevingen on der de zeebodem. Aan de kusten veroorzaken deze vloedgolven grote verwoestingen. De variatie van de zeetopografie in de tijd levert ons een inzicht in het verloop van de processen. Op grond van oceanografische gegevens schat men de orde van grootte van de zeetopografie op 1 k 2 meter. In gebieden waar de geoide niet nauwkeurig bekend is kan mende vorm van het zeeoppervlak gebruiken om de geoide te bepalen. De zeetopografie moet men schatten aan de hand van temperatu ren en stromingen die op oceanografische wijze zijn gemeten. We vinden dan de geoidehoogte met een precisie van ongeveer 1 m. Deze nauwkeurigheid kon met voorgaande technieken in de meeste gebieden op aarde niet gehaald worden. Bovendien krij gen we met de altimeter een homogeen beeld van de geoide over de gehele aarde, dus in een wereld-geodetisch-systeem. In te genstelling met geoideberekeningen uit de verandering van de baanparameters van een satelliet, vinden we bij de altimetrie ook de kortperiodieke variaties in de geoide. Het belang van de aldus bepaalde geoide is dat hieruit weer zwaartekrachtvariaties berekend kunnen worden, waardoor de baanberekeningen van sa tellieten verbeterd worden. Dit is belangrijk voor geometrisch- geodetische satelliettechnieken, zoals plaatsbepaling uit doppler- metingen. Ook geven de afwijkingen van de waargenomen baan t.o.v. de berekende baan ons informatie over stralingsdruk en wrijving in de atmosfeer. Uit het voorgaande blijkt dat de Seasat-A ons veel waardevolle gegevens kon verschaffen. Daar het echter de eerste satelliet in zijn soort was, waren er twee speciale gebieden op aarde aange wezen als testgebied. Dit waren de Caribische zee en de Noord zee. In deze gebieden moesten zoveel mogelijk geofysische, oceanografische en meteorologische gegevens verzameld worden. Voor ons, geodeten, betekende dit dat het zwaartekrachtsveld moest worden bepaald. 107

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 108