de gravimeter waren versnellingsmeters aangebracht waarmee de zgn. tTcross-couplingTT-correctie berekend werd. Vooral bij slecht weer was het belangrijk dit effect te meten. Tenslotte was het uiteraard belangrijk de stroom van meetge gevens automatisch te verwerken en te registreren, dit gebeur de op magneetband. Hiervoor hadden we de beschikking gekre gen over een HP9845-tafelcomputer van de Shell, met een pro gramma. Om de 10 seconden werd de positie van het schip ge meten. Zowel op een beeldscherm als op papier werd de positie in kaart gebracht. Tevoren was de te varen lijn in het geheugen van de computer gebracht. Op het beeldscherm was elke 10 sec. te zien hoe nauwkeurig we deze lijn volgden en hoe constant de snelheid en de koers van het schip waren. Vanuit de computer ruimte werd, via een intercom met de brug het schip voortdu rend bijgestuurd. Tevens werden op het beeldscherm afgebeeld: de geografische coördinaten, de standaardafwijking berekend uit de vereffening van de hyperboolpatronen, de nog te varen afstand tot het einde van de lijn en de te volgen koers. Alle gegevens werden per minuut op de magneetband weggeschreven. Dit was vooral belangrijk om naderhand nog correcties op de plaatsbepa ling te kunnen aanbrengen, afhankelijk van atmosferische storin gen en zgn. lane-slips, die achteraf berekend werden. Totaal werden 33.000 minuutregistraties vastgelegd. Deze metingen zullen worden uitgewerkt bij de afdeling Geodesie. De resultaten, zowel betreffende de navigatie als de zwaarte kracht, geven materiaal voor veel verdere studies in de toekomst. Zo kan een systematische analyse gemaakt worden van de be trouwbaarheid en precisie van de plaatsbepaling. Uit de zwaarte kracht zal een geoide berekend worden, waarbij verschillende theorieën en methoden met elkaar vergeleken kunnen worden. Deze geoide kan weer'vergeleken worden met de Seasat hoogte metingen, in relatie tot de vele wetenschappelijke en maatschap pelijke belangen die hiervoor reeds zijn beschreven. Ook geven de zwaartekrachtmetingen belangrijke geologische in formatie over de struktuur van de bodem. Met name is voor Zee land een dichter net van lijnen gevaren op speciaal verzoek van de Rijks Geologische Dienst, die hieruit de voortzetting van het massief van Brabant kan analyseren. Het vinden van nieuwe olie- en gas velden is niet uitgesloten. 4. Besluit Het gebied van de marine geodesie, waarvan in dit artikel slechts bepaalde facetten naar voren zijn gekomen, zal voor veel geodeten een belangrijk en interessant werkterrein zijn. Hier komen theorie en praktijk tezamen. Veel problemen op zee kun- 109

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 110