GEODETEN BIJ DE DIENST VAN HET KADASTER EN DE OPENBARE REGISTERS ir. drs. H.A.L. Dekker Ir. drs. H. A. L. Dekker volgde in januari 1978 Ir. M. J. de Nuvl op als directeur van de centrale directie van het Kadaster ende Open bare Registers te Apeldoorn. 1. Inleiding De dienst van het Kadaster en de Openbare Registers is traditio neel bekend als een groot werkterrein voor geodetisch ingenieurs. Vele generaties geodetische studenten hebben deze indruk, samen met het vergaren van kennis op hun toekomstig vakgebied, als min of meer vanzelfsprekend (mede) in zich opgenomen. Hoewel dat automatisme de laatste tijd wat verflauwt, wordt toch nog steeds uitgegaan van een situatie waarbij de dienst voor afgestudeerde geo deten naast ambtelijke zekerheid ook andere interessante aspecten kent die de toekomstige geodetisch ingenieur moeten aanspreken. In deze tijd, waarin tradities soms op onthullende wijze opnieuw ter discussie worden gesteld kan het naar mijn mening geen kwaad ook de traditionele relatie Geodesie - Kadaster nog eens door te lichten. Dat verdient zeker aanbeveling in een lustrumboek van het Land meetkundig Gezelschap 1TSnelliusn waarin specifiek aandacht ge schonken wordt aan de geodetisch ingenieur en zijn werk (omgeving). Aan de hand van een aantal onderwerpen zal de ontwikkeling van de dienst van het Kadaster en de Openbare Registers worden geschetst. Een en ander beoogt niet een uitputtend, maar meer een indicatief overzicht te geven van die aspecten, welke naar mijn mening het werk van de geodetisch ingenieur bij de dienst beïnvloeden en bepa len. 2. Tradities van het Kadaster in Nederland Het lijkt mij van belang allereerst de wezenskenmerken van de dienst van het Kadaster en de Openbare Registers in het perspec tief van de huidige tijd te plaatsen zonder nadrukkelijk aandacht te besteden aan het verleden. Enerzijds doe ik die keuze om te vermijden dat een bij veel geodeten overbekende geschiedenis op nieuw wordt neergeschreven. Anderzijds echter besef ik tevens dat het heden niet is zonder verleden, maar dat de toekomst niet alleen door het verleden kan worden bepaald. Het Kadaster is een traditionele dienst waarin de ontwikkeling van het belastingsysteem, de wetgeving m. b. t. onroerend goed en de 117

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 118