grondmobiliteit al bijna 150 jaar lang worden vastgelegd. Basis van een Kadaster is de beschrijving van de juridische relatie tussen objecten en subjecten. Voor de objecten is gekozen voor percelen: percelen die via een eenduidig kenmerk in het admini stratieve systeem van het Kadaster worden opgenomen en die via landmeetkundige technieken eenduidig kunnen worden vastge steld in het terrein. Tot op heden is het tevens gebruikelijk daar naast een visualisering van de objecten door middel van kaarten te realiseren. Van oudsher zijn twee ingangen voor het systeem in gebruik. De binnen het kadastraal vastgoedsysteem meest veelzijdige ingang is die van het kenmerk toegekend aan het object, nl. het per ceelsnummer. Het perceelsnummer als sleutel tot het systeem geeft via registratieve vastlegging tezamen met voorafgaande perceelsnummers de geschiedenis van het object weer. Naast de ingang via het object is het ook mogelijk de kadastrale regi stratie binnen te treden via het subject. De naam van de recht- hebben zoals die in de administratie voorkomt. De grondslag van het Kadaster nl. de belastingheffing op de grond is in het maatschappelijk verkeer niet meer relevant. Voor zover nog door gemeenten een onroerend goed belasting naar rato van de oppervlakte wordt geheven zijn daarbij meer factoren van be tekenis dan alleen de kadastrale perceelsoppervlakte. De over gang van de dienst van het Ministerie van Financiën naar het Mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening symboli seert de afsluiting van dat specifieke belang. Nieuwe elementen hebben de plaats van de grondbelastingstaak al lang ingenomen. De dienst levert een belangrijke maatschappelijke bijdrage in de rechtszekerheid m. b. t. het onroerend goed. Daarnaast een rechtszekerheidsbijdrage voor schepen en luchtvaartuigen, ove rigens een niet zo bekende aktiviteit. Als instandhouder en uitbouwer van het landelijke systeem van vaste punten heeft de dienst een belangrijke geodetische taak, wel ke is ondergebracht bij de afdeling Rijksdriehoeksmeting. De bij drage aan de landinrichtingsaktiviteiten van het Ministerie van Landbouw vraagt een grote inzet van hoog gespecialiseerde en ge kwalificeerde medewerkers van de dienst. Recentelijk is aan de dienst opgedragen de vervaardiging en bij houding van de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN). Aan al deze ontwikkelingen is vooral door geodetisch ingenieurs in belangrijke mate mede inhoud en vorm gegeven. De ontwikke ling is niet afgelopen, integendeel het is door de overgang van het Ministerie van Financiën naar het Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening duidelijk geworden dat er nog veel te doen is binnen de dienst. 118

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 119