baarheid van gegevens met anderen en dus samenwerking sterk doet toenemen. Het is nu merkbaar voor de dienst van het Kadas ter en de Openbare Registers dat zich op grond van deze ontwik kelingen nieuwe afnemers melden voor gegevens uit het kadastra le vastgoedsysteem. Bovendien blijkt, dat hier veelal sprake is van een zichzelf genererende vraag. Als de dienst in staat is van uit een te automatiseren vastgoedsysteem gegevens te gaan leve ren blijkt doorgaans, dat de maatschappelijke omgeving van de dienst weer om meer gegevens wil gaan vragen dan oorspronke lijk werd gedacht. In een afzonderlijke bijdrage zal uitvoerig worden ingegaan op de situatie die tengevolge van automatiseringswerkzaamheden binnen de dienst is ontstaan. Bovendien zal daarin worden aangegeven hoe de dienst zich de naaste toekomst op automatiseringsgebied denkt. In een veel breder totaalkader kan op deze plaats worden opgemerkt dat automatisering in algemene zin en voor wat betreft de dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, zeker in specifieke zin, voor zover het om de automatisering van de kadas trale registratie gaat, nogal wat uitbreidingen en aanpassingen van de traditioneel bestaande maatschappelijke dienstverlening kan be tekenen. Hierbij doel ik niet op de overigens zeker niet onaantrek kelijke versnellingsmogelijkheid van de informatievoorziening maar veeleer op de welhaast onbeperkte mogelijkheid tot het con strueren van nieuwe dwarsdoorsneden in het kadastrale vastgoed systeem. Dwarsdoorsneden uitmondend in informatiestromen van vele combinaties van elementen uit de vastgoedregistratie. Mis schien is de daardoor optredende verandering in de vraag naar in formatie nog het best te illustreren aan de hand van de daardoor ontstane behoefte aan nieuwe ingangen tot het vastgoedsysteem. Automatisering maakt het mogelijk het (huis-)adres als ingang op te nemen. In het maatschappelijke verkeer is dat adres immers het kenmerk van het in de kadastrale registratie met perceel aan geduide object. Uiteraard is dit beperkt tot percelen waarop wo ningen en/of gebouwen voorkomen. Het is typerend voorde maatschappelijke relevantie van adres en perceelsnummer, dat het publiek veelal nu reeds vertrouwd is geraakt met de recent ingevoerde postcode maar dat het perceels nummer een slechts zelden gebruikt, onbekend gegeven blijft. De gemeenschappelijke kenmerken van een lichtmast, een schut ting en een huis in een vastgoedsysteem zouden de coördinaten kunnen zijn waarmee ze in een referentiekader voorkomen. In Ne derland betekent dat veelal de coördinaten in het stelsel van de Rijksdriehoeksmeting. Coördinaten hebben met de introductie van de automatisering een functie gekregen als vertaalsleutel tussen verschillende vastgoedsystemen* Via de coördinaten kunnen gege vensbestanden worden uitgewisseld, aangevuld en bijgehouden. 120

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 121