Onder invloed van Napoleon heeft een groot deel van de noudeTt wereld gekozen voor het ook in ons land gebruikelijke systeem, waarbij in een openbaar register een relatiebeschrijving tussen object (perceel) en subject wordt aangegeven. Uiteraard zijn daarop vele variaties mogelijk waarover later nog wat meer. De zgn. nTweede Wereld11 kent voor een groot deel een angel- saksisch systeem zoals dat buiten het onder Napoleonrs invloed gebleven Groot-Br ittannië ook voorkomt. Het Kadaster als insti tuut komt in die landen niet voor. Er bestaat een in onze ogen in gewikkeld samenweefsel van halfofficiële stukken dat vooral steunt op de aktiviteiten van (particuliere) chartered surveyors. In het kader van deze inleiding past het niet verder op dit voor ons af wijkende systeem in te gaan. Een derde situatie treft men aan in delen van de Derde Wereld. Of beter gezegd: treft men niet aan omdat er (nog) geen systeem bestaat. Het unieke van de Nederlandse situatie bestaat hierin dat in ons land Kadaster en Openbare Registers binnen één dienst zijn sa mengebracht. En niet alleen in één dienst samengebracht, maar ook worden de daar samengebrachte taken die de basis van het Kadaster en de Openbare Registers vormen, daadwerkelijk (en vrijwel zonder wezenlijke inbreng van derden) uitgevoerd. In het volgende schema is voor een aantal ons omringende landen aan gegeven hoe (Openbaar) Register en Kadaster zijn georganiseerd. België Denemarken Frankrijk Groot Brittanni'è Oostenrijk Polen West- Duits land Zweden Zwitserland Openbaar Register bij Ministerie van: Financiën Justitie Financiën -*) Justitie Justitie Justitie Justitie Justitie Kadaster bij Ministerie van Financiën Landbouw Financiën - Bouw en Weten schappen Landbouw Ruimtelijke Orde ning Justitie 123 In Groot Brittanni'è bestaat in feite geen Openbaar Register en geen Ka daster. Overdracht van onroerend goed geschiedt via overeenkomsten waarbij een sollicitor en een chartered surveyor assistentie verlenen. Het "Kadaster" is van deelstaat tot deelstaat verschillend bij een bepaald Ministerie ondergebracht.

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 124