In België en Frankrijk zijn het Kadaster en de nHypotheekn re gistratie (openbaar register, in de zin van in- en overschrijving van akten) binnen één ministerie samengebracht, maar in afzon derlijke organisaties, In Zwitserland is een situatie bekend waarbij zowel het nGrund- buchTt als het Kadaster binnen het Ministerie van Justitie zijn ge organiseerd. In tegenstelling tot de in ons land gebruikelijke wij ze van werken zijn in Zwitserland echter ter zake van kadastraal werk vrijwel alle aktiviteiten ondergebracht bij particuliere (be- edigde) landmeters. Dat laatste geldt ook voor Oostenrijk en in mindere mate voor West-Duits land. Het zal duidelijk zijn dat bij een integrale automatisering van het werk van de dienst van het Kadaster en de Openbare Registers een samengevoegde organisatievorm grote voordelen biedt. Bij de gekozen opzet van de automatisering der kadastrale registra tie in Nederland is dan ook van die geïntegreerde organisatie vorm uitgegaan om in één systeem zowel deze kadastrale regi stratie als elementen uit de openbare registers, die voor de ka dastrale registratie van belang zijn, te automatiseren. Ik zal hier niet verder ingaan op de voor- en nadelen van de di verse organisatievormen; wel wil ik erop wijzen dat de toenemen de maatschappelijke interesse voor het kadastrale vastgoedsy steem leidt tot een noodzaak van internationale oriëntatie. Hoe pakken we bepaalde ontwikkelingen aan en hoe doen we dat zo ef ficiënt mogelijk? Zowel voor juristen als voor geodetisch inge nieurs liggen hier nog de nodige vragen. 5. Landinrichting en Kadaster Hoewel daaraan in een speciale bijdrage expliciet aandacht zal worden besteed, dient in dit kader gewezen te worden op enke le specifieke ontwikkelingen die zich rondom de kadastrale bij drage aan de ruilverkaveling voltrekken. Er is een zeer duide lijke verschuiving waarneembaar in de aktiviteiten van de dienst, nl. van uitvoering naar voorbereiding. Direct daarbij zij ver meld dat een en ander niet inhoudt dat de uitvoering der aktivi teiten van de dienst minder wordt. Er is echter een toenemende vraag naar ondersteunende aktiviteiten bij de voorbereiding van ruilverkavelingen, mede tengevolge van het complexer worden van de procedures voorafgaande aan een besluit tot ruilverkave ling. Andere dan de traditioneel landbouwkundige overwegingen hebben een enorme invloed gekregen op de besluitvorming en zij eisen dan ook zeer veel aandacht mede van de landmeter van het Kadaster tijdens de voorbereidingswerkzaamheden. Naast de landinrichting kennen wij in ons land tegenwoordig ook het proces van herinrichting. De geodetisch ingenieur bij het Ka daster is ook daarbij volledig betrokken. 124

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 125