toepassing m. b.t. dit geautomatiseerde systeem mogelijk maakt. Binnenkort moet de vierde fase, die voor het opmaken van de lijst van geldelijke regelingen, operationeel zijn. Dit omdat dan de procedure bij één van de tientallen ruilverkavelingen waar het ARAK-systeem wordt toegepast zover is gevorderd, dat deze lijst vanuit het computerbestand moet worden gemaakt. Hiermee is dan de eerste ruilverkaveling (looptijd 10 - 12 jaar) volledig met het ARAK-systeem behandeld. Alvorens wat uitgebreider stil te staan bij een groot project waar bij veel geodeten actief zijn, met probleemvelden en procedures die bij ieder automatiseringsproject van enige omvang bij het Ka daster in het geding zijn, eerst nog het laatste stukje geschiede nis. Hiermee wordt tevens het te behandelen project ingeleid. Van belang hierbij is de in 1974, in het kader van de reorganisa tie, gevormde afdeling Onderzoek. In samenwerking met het CTO ontwikkelde deze afdeling, onder meer bemand met 3 geodeten, het systeem nDetailmeting 76n, een nieuwe versie van het tot dan toe gebruikte systeem ndetailmetingn. De inbreng van een aantal ingenieurs en technisch ambtenaren die zich in de praktijk bijzon der hadden bezig gehouden met de toepassing van het systeem was hierbij van belang. In het nieuwe systeem is het aantal meetme thoden uitgebreid. Het kenmerkt zich verder door een betere toetsingsmethodiek, een vergroting van de toepassingsmogelijkhe den, een ruimere keuze van kaartproducten en vooral de bruik baarheid voor bijhoudingsmetingen. Het systeem kan de eerste aanzet vormen voor de opbouw en instandhouding van een co'órdi- natenkadaster. Daar het gezien de veelal van geringe omvang zijn de bijhoudingsmetingen bezwaarlijk is daarbij steeds gebruik te maken van de centraal, in Apeldoorn, opgestelde computer en te kenautomaten, werd door de afdeling Onderzoek daarna het decen traal gebruik van tafelcomputers voor de verwerking van bijhou dingsmetingen onderzocht, naast andere toepassingen op land meetkundig en kartografisch gebiéd. Toen deze onderzoekingen positief eindigden is in korte tijd de nodige programmatuur ont wikkeld voor het verwerken met de tafelcomputer en de daarbij behorende randapparatuur. Deze ontwikkeling ging in samenwer king tussen de afdeling Onderzoek en een in 1977 gevormd bureau Ontwikkeling Automatisering, ontstaan uit het toen gesplitste en daarna opgeheven CTO. Dit ontwikkelingsbureau wordt groten deels bemand door medewerkers die aanvankelijk een landmeet kundige opleiding hebben gehad. De hoogste opleiding die daarbij voorkomt is de H. T. S. -opleiding. Toen in 1977 een hoofd voor deze eenheid moest worden gezocht bleek onder de kandidaten geen geodetisch ingenieur te zijn. Wel waren enkele ingenieurs actief rond de invoering van de ta- 132

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 133