DE GEODEET IN DE LANDINRICHTING ir. D.W. van Biesen DW. van Biesen is werkzaam bij de provinciale directie van het kadaster in OverijsselHij is als projectingenieur voornamelijk werkzaam in de landinrichting 1. Inleiding Om het functioneren van de geodeet binnen de landinrichting na te gaan is het noodzakelijk om zijn werkterrein in een groter verband te bekijken en aan te geven welke invloeden op dit ter rein inwerken. De voornaamste invloeden zijn: het landbouwstruktuurbeleid en het beleid inzake de ruimtelijke ordening zoals die door de overheid gevoerd worden. De ruim telijke ordening moet hier beschouwd worden als het kader waar binnen het landbouwstruktuurbeleid ten uitvoer kan worden ge bracht. Als dit kader beschreven is, zal nader worden ingegaan op de landinrichting, nog steeds één van de belangrijkste instrumenten van het landbouwstruktuurbeleid van de rijksoverheid om het landbouwbeleid te realiseren. Vervolgens zal de taak van de geodeet binnen de landinrichting belicht worden. Het accent zal hierbij komen te liggen op de in formatievoorziening en de ruimtelijke planning. Tevens zal aan dacht geschonken worden aan het gehanteerde planningsmodel en de planningsmethodiek. Tenslotte zal, op basis van het voorafgaande, nagegaan worden aan welke eisen de geodeet moet voldoen om zijn taak binnen de landinrichting zo goed mogelijk uit te voeren. 2. Het landbouwstruktuurbeleid Het landbouwstruktuurbeleid van de E.G. Onze nationale landbouweconomie maakt deel uit van de gemeen schappelijke markt in E.G.-verband. De uitgangspunten van deze gemeenschappelijke markt zijn: een vrij verkeer tussen de lid staten, een zekere preferentie ten opzichte van derde landen, gemeenschappelijke prijsrelaties tussen de sectoren en produk- ten en de gemeenschappelijke verantwoordelijkheid voor de fi nanciële gevolgen van het door de Gemeenschap gevoerde beleid. Om deze uitgangspunten te kunnen verwezenlijken worden door de E.G. een markt- en prijsbeleid en een landbouwstruktuurbe- 139

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 140