verfijning plaats op beslissingsniveaus die hiervoor niet bedoeld zijn. De oorzaken van deze verschijnselen zijn te verklaren uit het volgende: - de strategie van de landbouw om tot een optimaal landbouw - economische inrichting van het gebied te komen heeft een compensatie-strategie opgeroepen van de natuur- en land schapsbeschermers die haaks staat op de landbouw strategie. Hierom is een polarisatie ontstaan, - in de stroomversnelling van maatschappelijke veranderingen die thans plaatsvinden, is een steeds zwaardere waardering van immateriële zaken (de nieuwe schaarste) te onderkennen, de belangen in het in te richten gebied worden dan ook steeds complexer, - er dreigt een verstarring op te treden na de wijziging van de rvk-wet in 1975 met betrekking tot de wijzigingsprocedure van het plan van wegen en waterlopen en het landschapsplan. Dit heeft tot gevolg dat in de voorbereidingsfase het plan van we gen en waterlopen en het landschapsplan tot in detail worden uit gewerkt en vastgelegd worden in het stemmingsrapport en dat in de uitvoeringsfase deze plannen, terwille van het beperkt houden van de proceduretijd, niet of nauwelijks meer veranderd kunnen worden. Hierdoor dreigt het planningsproces verstard te raken, wat op de vrije toedelingsruimte en het uiteindelijk Plan van Toe deling frustrerend kan werken. Met kracht moet dan ook gestreefd worden om deze tendens om te buigen door de discussies te laten leiden door een toedelings- model, waarbij de integrale belangenafweging kwalitatief en kwantitatief kan worden uitgevoerd. Ten behoeve van het opstellen van het toedelingsmodel wordt be gonnen met een inventarisatie van de aanwezige waarden. Als belangrijkste waarden, die de indeling van de ruimte bepalen, kan men de volgende onderscheiden: -de Bedrijfsstruktuur Bij zowel formuleren van het landbouwstruktuuradvies, als de bedrijfsmodellen en de ruimtelijke criteria zal naast het land bouwkundig optimaal beschrijven van de verschillende bedrijfs- typen per grootteklasse, ook de sociale struktuur van de streek meebeoordeeld moeten worden om een sociaal haalbare land bouw visie te verkrijgen, -de Sociale structuur Strikt genomen zijn de effecten van de landinrichting op de landbouw, de openluchtrecreatie, natuur en landschap en ont sluiting en verkeersafwikkeling evenzo vele effecten op de woon-werk- en leefsituatie. Verder moet ook gekeken worden 150

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 151