overheid m.u.v. O. &0. en KADOR. Hoe men aan die halve geo deet gekomen is, is mij onduidelijk, tenzij er ook part-time- geodeten bestaan. Voor het gemak zullen we dan ook maar uit gaan van 33 man; er bevindt zich - helaas - geen dame in het gezelschap. Dit betekent dat ca. 15 56 van de geodeten hier werkzaam is. Voor de categorieën O.& O. en KADOR waren deze percentages resp. 23 en 27 waarmee het totaal van de Rijksoverheidsdienaren op 65 komt. Nu bent U waarschijnlijk wel benieuwd naar wat voor diensten zoal in deze categorie vallen. Welnu dat zijn er nogal wat. De 33 geodeten blijken maar liefst werkzaam te zijn bij 20 verschil lende diensten of bedrijven. U ziet nu mijn probleem om hierin een grote lijn te ontdekken. Laten we beginnen met de "grotere" werkgevers, waar ik dan diensten onder versta die meer dan twee Igeodeten in dienst hebben. Dat zijn dan allereerst de Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat en het Bureau van de Adviseur van de Raad van State. Deze twee zullen uitvoerig aan de orde komen in de volgende ar tikelen van resp. de heer J. H. M. van der Wal en de heer J. F. H. Lindeman. Zij geven U een veel betere indruk over de aard van de voorkomende werkzaamheden dan ik ooit zou kunnen. Twee andere "grotere" werkgevers zijn de Topografische Dienst van het Ministerie van Defensie en de Dienst Informatie-Verwer king van de Rijkswaterstaat. Als voorbeeld nu nog een aantal werkgevers, al was het maar om de diversiteit van werkzaamheden aan te geven. Zo komen we tegen: - de Dienst Technische Hulpverlening van het Ministerie van Buitenlandse Zaken (Ontwikkelingshulp) - de Rijks Planologische Dienst - de Hydrografische Dienst van de Koninklijke Marine - de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders - de Directie Beheer Landbouwgronden van het Ministerie van Landbouw en Visserij en semi overheidsbedrijven als: - Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut - N.V.Nederlandse Spoorwegen. Het is ondoenlijk voor mij over al deze diensten wat te vertellen. Laat ik daarom volstaan met voor de wat meer bekende diensten te verwijzen naar de artikelen van E. Kolk, J. C. Kreffer, J.Veld kamp en A. Waalewijn en H. Rietveld in de jubileumuitgave bij het 100-jarig bestaan van de Rijkscommissie voor Geodesie [4]. 165

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 166