ENIGE LOTGEVALLEN VAN DE OPLEIDING TOT GEODETISCH INGENIEUR H.C. van der Hoek H. C. van der Hoek is instructeur mathematische geodesie en studieadviseur aan de afdeling der Geodesie van de T. Hte Delft. 1. De voorgeschiedenis Aan de instelling van het diploma geodetisch ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft ging een lange geschiedenis vooraf. De Landmeterscursus, die van 1918 tot 1935 aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen bestond en daarna de op leiding tot Civiel-Landmeter van 1935 tot 1948 aan de Techni sche Hogeschool waren de voorlopers van de huidige opleiding. De historie van beide opleidingen heb ik onlangs beschreven in een artikel in het Nederlands Geodetisch Tijdschrift, 9e jaar gang nr. 8, oktober 1979. Aan de literatuurlijst, die daarbij is opgenomen, ontbreekt de bijdrage die de heer N. D. Haasbroek, oud-lector aan onze afdeling, aan het Snellius Lustrumboek 1950-1955 leverde. De titel ervan luidt tTDe opleiding tot geode tisch ingenieurM en behandelt onder meer de historie van de Wa- geningse en Delftse opleidingen. Achteraf spijt het mij dat ik bij het schrijven van mijn bovengenoemde verhaal niet zorgvuldig alle lustrumboeken geraadpleegd heb: dan had ik het artikel van de heer Haasbroek gevonden en dat zou mij veel werk bespaard hebben. Voor het schrijven van het artikel dat nu voor U ligt heb ik in elk geval wel gebruikgemaakt van de schat aan informatie die opgeslagen ligt in de lustrumboeken van Snellius. Het schrijven van de historie van de opleiding tot geodetisch in genieur sinds 1948 is nog niet goed mogelijk. Veel van wat in de afgelopen dertig jaar gebeurde ligt nog te vers in ons geheugen om er goed afstand van te kunnen nemen. Ik zal mij daarom be perken tot het beschrijven van enkele lotgevallen van de oplei ding. Zowel de keuze van die lotgevallen als de beschrijving er van zijn wellicht een beetje subjectief. Ik zal de eerste zijn om dat te erkennen, maar ik heb wel getracht de objectiviteit na te streven. Bij de instelling van de opleiding tot Civiel-Landmeter in 1935 werd Prof. Ir. W. Schermerhorn hoogleraar in het landmeten en waterpassen. Prof. J. M. Tienstra, tot die tijd als lector verbon den aan de Landmeterscursus te Wageningen, werd benoemd tot buitengewoon hoogleraar. Zij beiden stonden voor de taak de 15

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 16