In de eerste plaats wil deze reeks van banen een bron van inspi ratie zijn voor de studenten om op ideeën te komen voor prak tisch werk en afstudeerpakket. Zo kan iemand door de korte functieomschr ij vingen op de gedachte komen dat bijvoorbeeld stadsvernieuwing hem of haar wel trekt en hier d.m.v. keuze vakken en afstudeeronderwerp wat dieper induiken. In de tweede plaats kunnen natuurlijk (bijna-) afgestudeerden solliciteren naar aanleiding van zoTn vacaturemelding. Voor mij is deze doelstel ling toch wel secundair, omdat ik vind dat iedere afgestudeerde toch redelijkerwijs in staat moet worden geacht - wat dit betreft - z!n eigen boontjes te doppen. Ik heb dan ook geen idee hoeveel personen naar aanleiding van de vacaturebank serieus over een sollicitatie hebben nagedacht. Nu heb ik tot dusver in "Geopinie" 137 vacante banen vermeld [6] waarvoor naar mijn mening een geodeet in aanmerking zou kunnen komen, op grond van specialisatie in de eindstudie of per soonlijke interesse. Deze vacatures kunnen we verdelen over de 7 categorien die in dit Lustrumboek voorkomen, te weten de functies bij: A - Rijksoverheid, onderwijs en onderzoek B - Dienst KADOR C - Overige Rijksoverheid D - Provincie en Gemeente E - Bedrijfsleven F - Fotogrammetrische bedrijven G - Buitenland De verdeling van de vacatures over de verschillende categorieën vindt U in het bovenste histogram van figuur 4. Ter vergelijking is daaronder vermeld de huidige verdeling van de in de praktijk werkzame geodeten, zoals deze volgt uit de enquete. Uit deze histogrammen valt bij de eerste aanblik al onmiddellijk een aantal dingen op. Zo zijn de categorieën C, F en G "normaal" te noemen; het aantal vrijkomende plaatsen is in overeenstemming met het aantal daar gestationeerde geodeten. Dit is duidelijk in tegenstelling met B en D waar grote verschillen optreden. Bij categorie A lijken er op het eerste gezicht nogal wat weinig vacatures te zijn in verhouding tot het aantal werkzamen op dit gebied. Maar bij nadere beschouwing blijkt dat er bij A nogal wat functies meegerekend zijn die buiten de geodesie liggen, zo als leraar op de middelbare school. En dit soort posities komt uiteraard niet in de vacaturebank. Een vermindering van 15-20$ van de functies hierdoor maakt dat het verschil met het vacatu re-aanbod niet meer zo spectaculair is. Vervolgens schijnt de vacaturebank ook aan te tonen dat de ver- 172

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 173