gevraagd standpunten inzake beroepskwesties mededelen en uit eindelijk heeft de minister toch het laatste woord, want hij kan - als hij het niet eens is met het advies van de afdeling contentieux aan de Kroon - zijn afwijkende opvattingen daarvoor in de plaats stellen. Dit "contrair gaan" doet de minister in een rapport aan de koning, waarin met redenen omkleed wordt afgeweken van het daarin op te nemen advies van de afdeling contentieux. Het daar op volgende Koninklijke Besluit wordt met het ministeriële rap port in het Staatsblad opgenomen. De minister is belast met de tenuitvoerlegging van alle Koninklijke Besluiten. Het is ongebrui kelijk, dat een minister in het parlement hard wordt aangevallen over gewone Koninklijke Besluiten. De kans dat dit gebeurt lijkt mij als hij contrair gaat iets groter. Dat er overigens enig staatsrechtelijk verschil bestaat op het stuk van de ministeriële verantwoordelijkheid tussen een K. B. en een contrair K. B. acht ik niet aannemelijk. Contraire besluiten zijn zeldzaam en dan nog is het de vraag of dat contrair gaan steeds mede inhield dat de minister de overwe gingen van de Adviseur ten behoeve van de Raad van State onjuist vond. Het kan namelijk voorkomen, dat de Minister aan die over wegingen of aan die van de afdeling contentieux nieuwe (politieke of financiële bijvoorbeeld) elementen toevoegt, waardoor de weeg schaal precies doorslaat naar een andere kant. Kortom, met de genoemde theoretische bezwaren kan het bureau van de Adviseur ten behoeve van de Raad van State naar mijn mening nog een lang en gelukkig leven tegemoet zien. 3. Bezetting van het' Bureau Planologie en Ruimtelijke Ordening zijn aandoeningen die je op heel wat instituten kunt oplopen. Dat werkt in de hand dat op het bureau juristen, ingenieurs (bouwkundig-, civiel- en geodetisch-) en beoefenaars van nog enige andere disciplines met precies de zelfde opdracht - concipieer een volledig advies - belast zijn. Meerdere medewerkers hebben trouwens uiteenlopende ervarin gen in het bedrijfsleven, bij een overheid of elders opgedaan, voordat ze bij het bureau kwamen. De verschillen in opleiding vervagen op den duur tamelijk sterk. Het werk heeft een brede horizont, die steeds verandert. Je bent nooit afgestudeerd in het dynamische proces van optimale wederzijdse aanpassing van ruimte en samenleving. Het komt regelmatig voor dat een mede werker, voordat hij over een onderwerp kan adviseren, eerst een of meer specialisten terzake moet raadplegen. Zonder zelf specialist te zijn, moet een medewerker zich dan wel op het ni veau werken, dat hij de specialist kan verstaan. Hij moet de vragen stellen, de antwoorden beoordelen en kunnen beslissen, wanneer hij voldoende is geïnformeerd. Het bureau beschouwt 180

Lustrumboek Snellius | 1980 | | pagina 181